آبیاری قطره ای

ارائه خدمات آبیاری قطره ای فقط در تهران، شیراز   ☎02162829000

ارائه خدمات آبیاری قطره ای فقط در تهران، شیراز  

 

آبیاری قطره ای یعنی همان اجرای آبیاری قطره ای درختان میوه ، آبیاری قطره ای درختان خانگی ، مزایای استفاده از روش آبیاری قطره ای درخت و باغ پرداخته ایم. پس اگر به دنبال یک مقاله جامع در مورد روش آبیاری قطره ای و یا نیرو و باغبانی ماهر برای اجرای آبیاری قطره ای درختان میوه هستید خوب جایی آمده اید.

 

موضوعات پرطرفدار این روزها در زمینه آبیاری قطره ای :

 • فواید آبیاری قطره ای
 • معایب آبیاری قطره ای
 • آبیاری قطره ای خانگی
 • روش محاسبه آبیاری قطره ای
 • نمونه طرح آبیاری قطره ای
 • پمپ آبیاری قطره ای
 • قیمت هر متر آبیاری قطره ای
 • هزینه راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای

 

آبیاری قطره ای

 

آبیاری قطره ای چیست؟

آبیاری قطره ای یا همان Drip irrigation روشی است که در آن آب با فشار کم از روزنه یا وسیله ای به نام قطره چکان از شبکه خارج و به صورت قطراتی در پای گیاه ریخته می شود. به طور کلی آبیاری قطره ای به کلیه روش هایی اطلاق می شود که در آن آب به میزان کم و حدود ۱ تا ۱۰ لیتر در ساعت و به آرامی در نزدیک گیاه تخلیه شود. به همین دلیل آبیاری قطره ای به آبیاری با حجم کم نامیده شده است.

 

دانلود اپلیکیشن

خدمت از ما

 

تجهیزات آبیاری قطره ای

منبع آب ، ایستگاه کنترل مرکزی (شامل ایستگاه پمپاژ و ایستگاه فیلتراسیون) که خود ایستگاه شامل پمپ و متعلقات آن بوده و ایستگاه فیلتراسیون نیز از فیلتر سیکلون یا فیلتر شن که بستگی به نوع منبع آب دارد استفاده می شود.

فیلتر سیکلون یا هیدروسیکلون برای چاه های آب و فیلتر شن برای استخرهای ذخیره آب می باشد.

تناک کود, فیلتر توری یا دیسکی, لوله اصلی, لوله آبرسانی لوله های جانبی, قطره چکان و اتصالات لازم.

 

طرز کار سیستم آبیاری قطره ای چگونه است؟

روش آبياري قطره اي اینگونه است که  آب از یک شبکه لوله کم فشار به صورت یک الگوی از قبل تعیین شده ، پخش می شود . وسیله خروج آب به خاک قطره چکان نام دارد . قطره چکا ن ها از طریق یک نازل باریک یا مسیر جریان طویل ، فشار موجود در شبکه لوله را کاهش می دهند و موجب کاهش ‏دبی تخلیه تا حدود لیتر بر ساعت می شوند .

آب بعد از خروج از قطره چکان توسط نیروها ی کاپیلارتی و ثقل در نیمرخ خاک جریان می یابد، بنابراین سطحی که به وسیله هر قطره چکان ‏خیس می شود با عوامل محدود کننده جریان افقی آب محدود می گردد. در سیستم آبیاری قطره ای یک روز و حتی در صورت نیاز ‏کمتر امکان پذیر است‎ .‎

برای درختان که گیاهانی دائمی با فاصله زیاد از یکد یگر می باشند، قطره چکانها به صورت واحد های ساخته شده مجزا بوده و ‏توسط یک زایده به خط انتقال آب مرسوم به  لوله فرعی قطره چکان ، شیلنگ لوله فرعی  یا  لوله فرعی  متصل می گردند‎.‎

برخی قطره چکانها به صورت لوله های اسپا گتی شکل بوده و چند خروجی دارند. این امر برای افزایش سطح خیس شده با حدا قل افزایش در ‏هزینه است  برای گیاهان ردیفی کمتر دائمی مانند گوجه فرنگی، نیشکر و توت فرنگی، لوله فرعی و قطره چکا نها را با هم به صورت یک ‏واحد قابل جدا ساختن می سازند که یا سوراخهایی به فواصل 9 تا 36 اینچ دارند مانند لوله دو محفظه ای ویا دیواره های متخلخلی دارند که آب ار ‏آنها به بیرون تراوش می نماید. در هر دونوع سیستم آبیاری قطره ای، لوله های فرعی به خط انتقال آب مرسوم به مانفولد متصل می شوند. ‎‏ ‏

 

انواع روش های آبیاری قطره ای :

 • روش آبیاری قطره ای با آرایش یک ردیفه
 • آبیاری قطره ای با آرایش دو ردیفه
 • آبیاری قطره‌ای با آرایش لوپ یا حلقه‌ای
 • آبیاری قطره‌ای نواری یا تیپ
 • آبیاری قطره ای با بالبر
 • آبیاری قطره ای موضعی
 • آبیاری قطره ای موضعی زیر سطحی

 

فواید آبیاری قطره ای چیست ؟

آبیاری قطره ای آسان ترین راه آب دادن به هر گیاه مانند درختان و تاکها ست و کمبود رطوبت خاک را قبل از پیداش مکش بالاتر اثر مصرف آب ‏به وسیله گیاه از طریق تبخیر و تعرق، بر طرف می سازد. یک سیستم آبیاری قطره ای به علت کا ربرد موثر آب و نیروی کارگردارای مزایای ‏آگرونومیکی، آگروتکنیکی و اقتصادی منحصر به فرد است.

 

در صورت هرگونه نیاز به مشاوره، بازدید و اجرای آبیاری قطره ای با ما تماس بگیرید تا ما مجرب ترین نیروهای خود را به محل شما اعزام کنیم .

 

صرفه جوئی در میزان آب و هزینه ها با آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای هزینه های بهره برداری را کاهش می دهد و این مسئله اساسی در این روش جدید ‏است. سیستم های قطره ای به آب کمتری نسبت به سایر سیستم های متداول آبیاری نیاز دارد. مثلاً‌ در باغات درختان جوان، آبیاری با ‏سیستم قطره ای تنها نصف آب مورد نیاز آبیاری بارانی یا سطحی مصرف می کند. با مسن تر شدن درختان، صرفه جوئی در آب با سیستم ‏قطره ای کاهش می یابد ما هنوز برای بسیاری باغداران آبیاری موثر با سیستم قطره ای بعلت کمبود و قیمت بالای آب ، اهمیت دارد. هزینه ‏کارگر برای آبیاری را می توان کاهش داد، زیرا در سیستم قطره ای کافی است که پخش آب تنظیم گردیده و سیستم به کار انداخته شود. این ‏تنظیم ها توسط وسایل اتوماتیکی انجام می گیرد که نیاز به کارگر چندانی ندارد‎.

 

عملیات زراعی آسانتر با آبیاری قطره ای :

از آنجا که بیشتر سطح خاک هرگز با آبیاری قطره ای خیس نمی شود، رشد علف هرز کاهش می یابد. در نتیجه هزینه کارگر و مواد ‏شیمیایی برای کنترل علف هرز پائین می آید. همچنین چون با آبیاری قطره ای خاک کمتری خیس می شود، عملیات زراعی دیگر در باغات را ‏می توان لاینقطع ادامه داد. مثلاً در گیاهان ردیفی ، فاروهائی که کارگران روی آنها راه می روند نسبتاً خشک و محکم باقی می‌ماند.

کودها را می توان در آب آبیاری تزریق نمود که با این کار نیازی یه نیروی کارگر برای پخش آنها روی زمین نیست. برای این منظور ‏کودهای بسیار محلولی در بازار موجود بوده و انواع خدید آنها کودپاشی از طریق سیستم قطره ای را گسترده ساخته است. به علت کنترل بیشتر ‏روی محل و زمان پخش کود با سیستم آبیاری قطره ای ، کارایی کود پاشی افزایش یافته است‏‎.

 

به کارگیری آ‌ب شور با آبیاری قطره ای ‎:

آبیاری های مکرر رطوبت خاک را در حدی نگه می دارد که بین دو حالت خیلی خشک و خیلی تر نوسان نمی کند و بیشتر قسمت های خاک از ‏هوای کافی برخوردار است. خیس ماندن خاک بین آبیاریها ، نمکهای موجود در محلول را رقیق تر نگه میدارد . به همین جهت در سیستم قطره ای ‏می توان از آب با شوری بیشتری نسبت به سایر روش ها ی آبیاری استفاده کرد‎ .‎

‎ ‎مورد استفاده در خاکهای صخره ای و شیب های تند : سیستم های آبیاری قطره ای را می توان طوری طراحی کرد که در هر نوع توپوگرافی ‏به نحو موثر قا بل استفاده باشد. در اراضی صخره ای ، حتی اگر فاصله بین درختان نامنظم و اندازه آنها متفاوت باشد، می توان آبیاری قطره ‏ای را به نحوی موثر به کار گرفت زیرا آب بسیار نزدیک به هر درخت پخش می شود‎  ‎‏ ‏

 

مزایای سیستم آبیاری قطره ای به طور خلاصه :

1. بالا بردن راندمان آبیاری در حدود 90% با آبیاری قطره ای

2. افزایش رشد و عملکرد محصول با آبیاری قطره ای

3. استفاده بهینه و موثر تر از آب موجود

4. کاهش خسارت‌های ناشی از شوری

5. کاهش هزینه‌های کارگری

6. سهولت در انجام عملیات زراعی

7. محدود شدن رشد و تکثیر علف‌های هرز

8. تسهیل در تامین کود و مواد شیمیایی برای گیاهان

9. کاهش یا نبود رواناب سطحی

 

مطالب مرتبط : نحوه آبیاری بارانی 

 

اجرای آبیاری قطره ای

 

 

معایب آبیاری قطره ای چیست؟‏‎

 

هزینه نسبتاً بالا آبیاری قطره ای

گرفتگی قطره چکانها ، ایجاد شوری موضعی و پخش نا منظم و لکه لکه ای رطویت خاک از معایب اصلی سیستم های آبیاری ‏قطره ای بشمار می آیند‎.

 

گرفتگی در خروجی با آبیاری قطره ای

‎چون خروجی قطره چکانها بسیار ریز هستند ، ذرات معدنی یا آلی موجب گرفتگی آنها می شوند . گرفتگی باعث کاهش دبی تخلیه ، غیر ‏یکنواختی پخش آب و در نتیجه صدمه به گیاه می گردد . در برخی موارد ، ذراتی در آب آبیاری موجود است و قبل از ورود به شبکه لوله ها ‏تصفیه نمی شود. در موارد دیگر ، ذرات در داخل خط لوله یا با تبخیر آب از روزنه قطره چکانها بین آبیاریها وارد آب می شوند .اکسید آهن ، ‏کربنات کلسیم و بقایای جلبک و میکروبها در بعضی سیستم های آبیاری تشکیل شده اند . تصفیه شیمیایی آب منجر به حذف یا کاهش مشکل گرفتگی ‏قطره چکانها می گردد.

 

‎یکنواختی درآبیاری قطره ای ‎:

‎بیشتر قطره چکانها ی قطره ای دارای فشار سرویس پائینی هستند ( 3 تا 20 پی اس آی ) . اگر مزرعه دارای شیب تندی باشد ، دبی قطره ‏چکان در خلال آبیاری تا حدود 50 درصد پیش بینی شده تغییر کرده و بعد از بستن آب ، قطره چکانهای پایین تر همچنان به تخلیه آب ادامه می ‏دهند . برخی گیاهان بیشتر و گیاهان دیگر کمتر آب دریافت می کنند‎.

 

شرایط خاک ‎:

بعضی خاکها دارای سرعت نفوذ نهایی کافی برای دریافت دبی تخلیه قطره چکانها نبوده و تولید روان آب یا شرایط ماندابی می نمایند. با دبی ‏تخلیه 1 گالن برساعت ، خاک بایستی دارای سرعت نفوذ نهایی 5/0 اینچ بر ساعت باشد تا قطر دایره تر شده در اطراف قطره چکان از 2 فوت ‏تجاوز نکند.

معمولاً خاکهای شنی، به ویژه با لایه بندی افقی اندک ، برای آ بیاری قطره ای بسیار مناسب می باشند . اینگونه لایه بندی برای ‏آبیاری قطره ای مفید است زیرا حرکت جانبی آب را افزایش داده و حجم بیشتری از خاک را مرطوب می سازد . تجربه نشان داده است که ‏خاکهای دارای بافت متوسط مناسب آبیاری قطره ای بوده، اما برخی خاکهای بافت ریز روان آب تولید کرده اند‏‎.

 

تجمع نمک‎ با آبیاری قطره ای :

نمکها در سطح خاک تجمع یافته و خطر بالقوه ای برای گیاه فراهم می سازد زیرا بارانهای سبک املاح را به ناحیه ریشه گیاه منتقل می سازد . ‏بنابراین ، وقتی بعد از دوره تجمع نمک باران می آید، آبیاری بایستی طبق برنامه ادامه یابد تا به اندازه 5 سانتی متر باران وارد خاک شود و نمکها ‏را از ناحیه ریشه گیاه خارج سازد‎ .‎

‎‎در خلال آبیاری قطره ای ، نمکها در زیر سطح خاک و پیرامون حجم خیس شده خاک با قطره چکان نیز تجمع می یابد. خشک شدن خاک بین ‏آبیاریها موجب حرکت معکوس آب خاک و اتنقال نمک از پیرامون ناحیه خیس شده به طرف قطره چکان می گردد حرکت آب بایستی همیشه دور ‏از قطره چکان باشد تا از صدمات ناشی از نمک جلوگیری شود‎.

 

خطرات‎ آبیاری قطره ای :

اگر حوادث کنترل نشده ای موجب قطع آبیاری گردد، به گیاه سریعاً صدمه وارد می شود. زیرا توان ریشه ها برای گرفتن آب و مواد غذایی ‏به حجم نسبتاً کوچک خاک خیس شده محدود می گردد. جوندگان لوله های فرعی پلی اتیلن را می جوند برای رفع این مشکل و کنترل جوندگان، ‏بایستی از لوله های فرعی از جنس پی وی سی استفاده کرد‏‎.

با شکستن خط لوله انتقال آب اصلی یا درست کار نکردن سیستم تصفیه، مقداری مواد زاید وارد آب می شود. با بروز این گونه حوادث ، ‏تعداد زیادی از قطره چکانها دچار گرفتگی می شوند که بایستی تعمیر یا تعویض گردند‎.

 

آبیاری قطره ای

 

آبیاری قطره ای باغچه منازل ( آبیاری قطره ای خانگی )

در زمینه آبیاری فضای سبز اماکن مسکونی مشکلاتی وجود دارد که استفاده از روش های سنتی رسیدگی به گل ها و درختان توجیه پذیر نیستند. به همین دلیل روش های جایگزین نوین مانند سامانه های آبیاری به گلدان ها و باغچه ها توصیه میشود که هم باعث سرفه جویی در وقت و هزینه و آب خواهد شد. همچنین باعث نتیجه گیری بهتری در این مورد می شود.

قطعا برای اجرای سیستم آبیاری قطره ای یک روف گاردن لوکس نمیتوان از کالاهایی استفاده کرد که یک کشاورز جهت آبیاری یک مزرعه چند هکتاری از آن استفاده می کند. در نهایت آبیاری قطره ای گلدان در آپارتمان همان پروسه ایست که آب وسیله آن گیاهان را در گلخانه آبیاری قطره ای می کنند.

 

ابزار مورد نیاز جهت آبیاری قطره ای خانگی ، گلدان یا باغچه

بسته به مکان و شرایطی که جهت اجرا دارید می توانید از ابزار معرفی شده زیر استفاده کنید. مثلا برای داخل آپارتمان بهتر است شیر برنجی استفاده شود و برای حیاط منزل می توان از شیر پلاستیکی که روی شیلنگ نصب می شود نیز استفاده نمود.

 

اسید شویی در آبیاری قطره‌ای

اسید در سیستم‌های اجرای آبیاری قطره ای به منظور شستشوی رسوبات تثبیت شده درون لوله‌ها و قطره چکانها که ناشی از مواد شیمیایی محلول در آب آبیاری قطره ای  می‌باشد کاربردهای فراوانی دارد. این نوع رسوبات یا از آب آبیاری ناشی شده یا به دلیل بکارگیری و تزریق کودهای محلول نامرغوب در آب آبیاری بوجود می‌آید. جهت تزریق اسید به درون سیستم آبیاری قطره ای  همان لوازمی بکار می‌رود که در هنگام تزریق کود از آن‌ها استفاده می‌شود.

 

شرکت خدمات فنی و نظافتی خدمت از ما

 

آبیاری قطره ای
4.5 امتیاز از 21 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
دریافت اپلیکیشن
×

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید