باز کردن لوله فاضلاب و نشت یابی

باز کردن لوله فاضلاب و نشت یابی

لوله بازکنی فوری در تهران، شیراز، اصفهان، قزوین، کرج، بندرعباس، قم، مشهد، اهواز و تبریز

  02162829000  

لوله بازکنی فوری در تهران، شیراز، اصفهان، قزوین، کرج، بندرعباس، قم، مشهد، اهواز و تبریز

 

لوله ها از وسایل ضروری تاسیساتی ساختمان ها هستند که موارد استفاده فراوانی دارند و برای انتقال گاز، آب و… مورد استفاده قرار می گیرند، اما با تمام مزایایی که برای انتقال دارند، معایبی از جمله نشتی، گرفتگی، ترکیدگی و… را با خود به همراه دارند و شما باید علائم مربوط به هر یک از این اتفاقات را بدانید تا در صورت بروز هرکدارم در سریع ترین زمان ممکن نسبت به نشت یابی, باز کردن لوله فاضلاب ، تشخیص ترکیدگی لوله ، خدمات لوله بازکنی و … اقدامات لازم را انجام دهید.

 

بیشترین عبارت هایی که این روزها در مورد باز کردن لوله فاضلاب در دنیای وب چستجو می شوند:

 • باز كردن لوله فاضلاب سیمان
 • باز كردن لوله فاضلاب با جوش شیرین
 • باز كردن لوله فاضلاب با فنر
 • باز كردن گرفتگي لوله ظرفشويي
 • باز كردن لوله ظرفشويي با جوش شیرین
 • گرفتگی لوله فاضلاب لباسشویی
 • رفع گرفتگی لوله با سیمان
 • روش باز كردن لوله فاضلاب با اسید

 

 

 

 

تشخیص ترکیدگی لوله

نشت یابی

هنگامی که یک لوله فلزی یا غیر فلزی که حامل جریان با فشار آب باشد و مورد آسیب واقع شود به اصطلاح می گوییم دچار نشتی شده و آب با فشار از محل آسیب دیده خارج می شود.

اگر شما نمیخواهید درگیر مسائل مربوط به نشت یابی لوله آب شوید باید از عوامل مختلف نشتی آب آگاهی لازم را داشته باشید:

 1. ترکیدگی لوله

در بسیاری از موارد مشاهده شده افراد با دیدن قبض آب خود بسیار متعجب می شوند و مدعی هستند میزان مصرف با مبلغی که در قبض نوشته شده هیچگونه مطابقتی ندارد.

در صورت مشاهده این اتفاق احتمال ترکیدگی، سوراخ شدن و… در یکی از لوله های داخل ساختمان باعث نشت آب شده و هزینه ای که باید برای آب بپردازید به خاطر همین آب به هدر رفته می باشد.

اما نگران نباشید ما در ادامه این مطلب راه های تشخیص ترکیدگی لوله را برای شما شرح می دهیم.

 1. کولر آبی

هر ماه یک بار شیلنگ های آب رسانی کولر را بررسی کنید زیرا با آسیب دیدگی و پوسیدگی آنها مقدار زیادی آب به هدر می رود.

 1. شیرهای آب قدیمی

واشر مغزی شیرهای آب ممکن است به علت باز و بسته شدن زیاد به مرور زمان صدمه دیده و آب از آنها چکه کند. در صورت مشاهده چکه کردن آب از شیر باید آن شیر یا مغزی اش را تعویض کنید.

 1. شیرهای آب اهرمی

مغزی این شیر ها بر اثر ورود ذرات سنگ و یا رسوبات مختلف آسیب می بینند و لازم است که مغزی آن ها تعویض شوند.

 1. سیفون توالت

عملیات نشت یابی آب در توالت های ایرانی و فرنگی زمانی لازم است که فلاش تانک آسیب دیده باشد که در این صورت مقدار زیادی آب به هدر میرود. این نوع نشتی ممکن است هیچگونه اثری از خود باقی نگذارد زیرا آب مستقیما از مخزن فلاش تانک به چاه وارد می شود و شما متوجه آن نخواهید شد.

برای نشت یابی فلاش تانک توالت ایرانی شما میتوانید چند قطره جوهر داخل آب مخزن بریزید و در واقع آب داخل را رنگی نمایید. حال در صورت وجود هرگونه نشتی در کارکرد شناور و اجزای دیگر و در نتیجه آب به داخل چاه، مسیر آب رنگی روان به صورت خطی بر رو سطح کاسه مشخص خواهد شد و با بازدید های مداوم در ساعات مختلف می توانید عملیات نشت یابی را انجام دهید.

نشت یابی در سیستم توالت فرنگی مقداری پیچیده می باشد زیرا در صورت نشتی اصلا نشان نمی دهد و آب را به داخل چاه می فرستد.

برای نشت یابی سیفون توالت فرنگی شیر فلکه ورودی آب تمام واحد ها را ببندید و سپس یکی یکی آنها را باز کنید و با چک کردن کنتور آب وسیله خراب را پیدا کنید.

 1. دستگاه آب تصفیه کن

دستگاه های تصفیه آب نیز اگر دچار نشتی شوند آب زیادی به هدر می رود و شما متوجه نخواهید شد. اگر از این دستگاه ها استفاده میکنید و میخواهید عملیات نشت یابی را انجام دهید باید همه شیر ها ببندید و کنتور آب را در فواصل زمانی کوتاه بررسی کرده و در صورت تغییر در شماره کنتور آب، دستگاه تصفیه شما کارکرد مناسبی ندارد.

حال که با دلایل مختلف نشتی آب آشنا شدیم میخواهیم به مهمترین مورد آن یعنی نشتی ناشی از ترکیدگی و راه های تشخیص ترکیدگی لوله بپردازیم.

تشخیص ترکیدگی لولهعلت ترکیدگی لوله های آب،فاضلاب و شوفاژ

در واقع می توان گفت ترکیدگی لوله های آب و شوفاژ (لوله های آهنی) امری طبیعی می باشد اما در ساختمان با سیستم تاسیساتی فرسوده.

سوالی که فکر همه را درگیر کرده این است  که ساختمان های نوساز و لوله های پلاستیک چرا دچار ترکیدگی لوله می شوند؟

پاسخ این سوال برای ما واضح است در واقع اکثر افرادی که در زمینه لوله کشی و تاسیسات فعالیت می کنند صلاحیت و دانش فنی مناسب را ندارند و همچنین در مورد نقاط ضعف و قوت لوله های پلاستیکی هم اطلاعات کار آمدی ندارند و مسبب این مشکلات می باشند. در ادامه نقاط ضعف هر کدام از لوله ها را برای شما توضیح می دهیم.

لوله های گالوانیزه یا آهنی: بزرگترین ایراد این لوله ها پوسیده شدن و فرسوده شدنشان است که امروزه جای خود را به لوله های نسل جدید (پلاستیک-پنج لایه) داده اند اما در خیلی از ساختمان های بالای 10سال به کار رفته است.

لوله های پلاستیک: این لوله ها فواید و معایب زیادی دارند.

مزایاوزن کم، حمل ونقل راحت و نصب آسان .

معایبانبساط طولی زیاد (جریان آب گرم باعث افزایش سایز طولی می شود) ، تحمل حداکثر  20بار و در سیستم های گرمایشی نفوذ اکسیژن که باعث فرسودگی و نهایتا منجربه ترکیدگی لوله  می شود.

لوله پلیکا : هر سازه به مرور زمان دچار افت و نشست می شود و اگر لوله های پلیکا بکار رفته از جنس مرغوب نباشد بر اثر این نشست ها درچار شکستگی می شوند.

لوله های پنج لایه : این نوع لوله بی نقص ترین لوله ها بازار بحساب می آیند اما نکته حائز اهمیت این است که شخصی با این لوله کار می کند باید دوره های آموزشی را گذرانده باشد.

 

نشانه هایی برای تشخیص ترکیدگی لوله

 • بیش از حد بودن مبلغ قبض آب
 • افت ناگهانی فشار آب
 • در هنگام سکوت شنیدن صدای چکه آب یا صدا غیر معمول
 • نم زدگی و طبله کردن کچ دیوار یا سقف

با مشاهده هریک از نشانه های بالا برای اطمینان از ترکیدگی لوله می توانید دو روش زیر را انجام دهید.

تشخیص ترکیدگی لوله

1.تشخیص ترکیدگی لوله با استفاده از بررسی کنتور

تمام شیر های آب را ببندید و مطمعن شوید هیچ آبی از جایی خارج نمی شود. عدد روی کنتور را یادداشت نمایید و پس از 15 دقیقه دوباره عدد روی کنتور را مشاهده کنید اگر در این فاصله زمانی عددی که در مرحله اول یادداشت کرده اید تغییر کرده باشد، قسمتی از لوله ای درون ساختمان شما دچار ترکیدگی شده است.

این روش برای تشخیص اولیه مناسب می باشد اگر نیاز به تشخیص مهم تری دارید باید از روش دوم استفاده کنید.

2.تشخیص ترکیدگی لوله با استفاده از دستگاه نشت یابی

این دستگاه به خوبی نشتی ها را تشخیص می دهد که می توانید از آن استفاده کنید.

 

راه های باز کردن لوله فاضلاب

 باز کردن لوله فاضلاب

 1.ساخت مایع لوله بازکنی در خانه

اگر برای باز کردن لوله فاضلاب آشپزخانه می خواهید خودتان دست به کار شوید، به این آموزش در مطلب خدمات لوله بازکنی بروید.

 

2.باز کردن لوله فاضلاب با پمپ دستی

لوله بازکن دستی که به آن تلنبه نیز گفته میشود، وسیله ای بسیار مناسب برای باز کردن لوله فاضلاب که دچار گرفتگی های سطحی و ضعیف در لوله فاضلاب شده است.

این وسیله متشکل از پمپ و دسته است. یک قطعه پلاستیکی به شکل نیم دایره که به آن پمپ گفته میشود و یک دسته روی آن.

وقتی که لوله فاضلاب دچار گرفتگی شد، قسمت پلاستیکی لوله بازکن را روی دهانه لوله قرار دهید به طوری که سطح پمپ لوله بازکن دور دهانه لوله و کفشوی را بپوشاند و راه خروج هوا از آن وجود نداشته باشد. سپس دسته لوله بازکن (تلنبه) را به سمت پایین فشار دهید تا پمپ لوله بازکن به سمت دهانه لوله حرکت کند. این کار را چندین بار انجام دهید تا لوله باز شود.

روش کار تلنبه دستی لوله بازکن به این صورت است که هنگام فشار دادن تلنبه لوله بازکن به سمت پایین، هوای داخل پمپ لوله بازکن به سمت لوله ها حرکت کرده و مواد اضافی داخل لوله را وادار به حرکت میکند، انجام مداوم این کار باعث حرکت کردن مواد داخل لوله شده و راه لوله باز میشود.

دو نکته مهم هنگام استفاده از تلنبه لوله بازکن وجود دارد.

 • هنگام فشار دادن تلنبه لوله بازکن، نباید هوا از زیر پمپ آن خارج شود.
 • بعد از باز شدن لوله به وسیله تلنبه لوله بازکن، باید مقداری آب داخل لوله ریخت تا مواد جامد داخل لوله دوباره باعث گرفتگی نشوند و به داخل چاه ریخته شوند.

 

 

لوله بازکنی میرداماد - لوله بازکنی گیشا - لوله بازکنی گاندی3.لوله بازکن‌های شیمیایی

این نوع لوله بازکن برای بازکردن گرفتگیهای ضعیف و سطحی مناسب است. با ریختن مقدار مناسبی از این محلول برای باز کردن لوله فاضلاب داخل لوله ها، احتمال بازشدن گرفتگی درون لوله وجود دارد.

باید توجه داشته باشی که لوله بازکنی با استفاده از مایع شیمیایی برای باز کردن لوله فاضلاب سرعت تاثیر کمی دارد.

بعد از ریختن لوله بازکن شیمیایی داخل لوله باید مدتی صبر کرد تا مواد شیمیایی و اسیدی داخل لوله بازکن وارد لوله شده و به داخل مواد زائد نفوذ کنند و آنها را از بین برده، باعث رفع گرفتگی لوله شوند.

لوله بازکن شیمیایی حاوی مواد اسیدی و شیمیای است که باعث حل شدن مواد جامد در خود میشود. باز کردن لوله فاضلاب با این مواد شیمیایی، هم گرفتگی را از بین میبرد و هم لوله را.

لوله بازکن شیمایی هنگام تماس با لوله ها باعث خوردگی آنها میشود. باری استفاده از این روش جهت باز کردن لوله فاضلاب باید نهایت دقت را داشته باشید.

استفاده مداوم از این مواد شیمیایی و باز کردن لوله فاضلاب با اسید باعث خوردگی و پوسیدگی لوله ها میشود. بعد از استفاده از لوله بازکن شیمیایی و باز شدن راه لوله، مقداری آب درون لوله ها بریزید تا مواد باقی مانده و مواد شیمیایی لوله بازکن از داخل لوله ها خارج شوند و باعث گرفتگی مجدد لوله و پوسیدگی لوله نشوند.

مواد اسیدی و شیمیایی باز کردن لوله فاضلاب سمی هستند و باید از دسترس کودکان دور باشد. این مواد را نباید به صورت مستقیم بو کرد زیرا بخار این مواد نیز سمی است و باعث ایجاد مشکل در سلامت شما میشود.

 

4.پودر لوله بازکنی

یکی از روش های متداول باز کردن لوله فاضلاب در زمان های قدیم و دوران گذشته که محلول های اسیدی یا شیمایی وجود نداشت، استفاده از پودر لوله بازکنی بود که به آن چنته می گفتند.

استفاده از چنته برای باز کردن لوله فاضلاب نیاز به مهارت خاصی ندارد، کافیست پودر را درون لوله خشک ریخته و پس از گذشت مدتی داخل لوله آب بریزید.

 

5.استفاده از دستگاه تراکم هوا برای باز کردن لوله فاضلاب و چاه توالت فرنگی

اگر گرفتگی لوله به دلیل وجود خاک و فضولات انباشه شده در لوله باشد باید از این نوع لوله بازکن استفاده کرد. استفاده از این وسیله به این صورت است که با تلنبه زدن، هوا داخل دستگاه فشرده میشود و عقربه مقدار فشار هوای داخل دستگاه را نشان میدهد. با قرار دادن دهانه دستگاه روی دهانه لوله و کشیدن اهرم دستگاه لوله بازکن، هوای فشرده داخل دستگاه به درون لوله وارد میشود و گرفتگیهای درون لوله را وادار به حرکت میکند.

برای استفاده از این دستگاه باید دهانه آن را محکم روی لوله نگه دارید تا هوا از کنارههای آن خارج نشود. همچنین در صورت باز نشدن لوله، این کار را چند بار دیگر هم انجام دهید.

 

6.استفاده از فنر جهت رفع گرفتگی لوله فاضلاب 

اگر به هیچ کدام از روش های بالا گرفتگی مجاری فاضلاب باز نشد، می توانید از فنر لوله بازکنی استفاده کنید.

شرکت خدمات فنی و نظافتی خدمت از ما

باز کردن لوله فاضلاب و نشت یابی
5 امتیاز از 10 رای

4 Comments

 1. مینا گفت:

  با سلام و تشکر از مقاله خیلی مفیدتون. میخواستم بدونم چه کاری بایدانجام بدیم تا از یخ زدن و ترکیدگی لوله ها در فصل زمستان جلوگیری کنیم؟

  • غریبی گفت:

   سلام. ممنون که وقت گذاشتین و مطالعه کردین.
   روش های زیر برای جلوگیری از یخ زدگی و ترکیدگی لوله ها می باشد:
   آب لوله های غیرضروری را تخلیه کنید تا از بروز حوادث احتمالی جلوگیری کرده باشید.
   قطع آب واحدهای خالی از سکونت و مراقبت مستمر در طول زمستان
   عایق کردن لوله های سطحی توسط پشم شیشه، بهسازی حوضچه های کنتور و وسایل سنجش و اندازه گیری آب
   تعبیه درپوش مناسب برای کنتور و اتصالات و همچنین پر کردن حوضچه کنتور آب با کیسه های پوشال
   به یاد داشته باشید که تحت هیچ شرایطی برای جلوگیری از یخ زدگی آب، شیرهای آب باز گذاشته نشود
   برای جلوگیری از اتلاف وقت، هدر رفتن آب و انرژی نیز بهتر است لوله های آب گرم را از منبع شوفاژ یا ابگرمکن تا محل های مورد استفاده عایق کاری کنید تا برای گرم شدن آب معطل نمانید. اگر آب در لوله ها یخ زده باشد، می توانید با گرم کردن آن به تدریج یخ را ذوب کنید.
   اگر لوله ترکیده بود، شیر فلکه اصلی و شیرهای فرعی را زود ببندید و با شرکت آب تماس بگیرید یا سراغ یک تعمیرکار باتجربه بروید. در غیر این صورت ممکن است نشت آب، باعث خسارت فراوان شود.

 2. منصوری گفت:

  سلام.مطلب خیلی خوبی بود. شما کدام روش لوله بازکنی رو بیشتر پیشنهاد می کنید؟

  • غریبی گفت:

   با سلام. ممنون که وقت گذاشتین و مطالعه کردین.
   روش هایی که در بالا مطرح شده، هرکدام در جایگاه خود برای لوله بازکنی موثر هستند. اما لوله بازکنی با اسید را به دلایل مختلفی از جمله ایجاد خوردگی و پوسیدگی برای لوله ها و علاوه بر آن خطرات احتمالی برای مصرف کننده، پیشنهاد نمی شود. همچنین مطمعن ترین راه، کمک گرفتن از شرکت های خدماتی مانند خدمت از ما می باشد.