برق کشی ساختمان

برق کشی ساختمان در تهران،شیراز،کرج ،مشهد،اصفهان و اهواز  02162829000  

برق کشی ساختمان (فقط در تهران،شیراز،مشهد،اصفهان،کرج و اهواز)

برق کشی ساختمان از مباحث مهمی است که باید یک برق کار در مورد آن بداند ما اصول برق کشی ساختمان را بررسی کرده و نکات کلی راجع به آن بیان می کنیم.

شاید برایتان جالب باشد مطالبی که این روزها در مورد برق کشی ساختمان در فضای وب خوانده می شود بیشتر در مورد:

  • فوت و فن برق کشی ساختمان
  • برق کشی ساختمان مسکونی
  • روش جدید سیم کشی ساختمان
  • نمونه تبلیغات برق کشی ساختمان
  • نرخ اتحادیه برق کشی ساختمان 98
  • وسایل لازم برای سیم کشی ساختمان
  • آموزش برق کشی ساختمان از صفر تا صد
  • آموزش برق کشی ساختمان به زبان ساده

 

یرق کشی ساختمان ، نحوه برق کشی ساختمان ، برق کاری

کلید تک پل در برق کشی ساختمان چیست؟

یک از مهم‌ترین قطعاتی که در برق‌ کشی ساختمان  از آن استفاده می‌کنند کلیدهای تک پل است ، که برای قطع و وصل کردن چراغ‌ها در منازل یا خاموش و روشن کردن وسیله برقی از آن استفاده می‌شود این کلیدها در هر وسیله برقی می‌توان مشاهده کرد حتی در پنکه های سقفی نیز می توان از کلید تک پل استفاده کرد منتهی پنکه با دور ثابت حرکت می کند فرض کنید دو رشته سیم از پریز برق به سمت جا لامپ وصل کنیم ،خواهیم دید لامپ ما روشن خواهد شد ما یک کلید یک پل در وسط سیم وصل می‌کنیم به این صورت که یک‌ رشته از سیم‌ها را قطع می‌کنیم توصیه می‌کنم سیم فاز را قطع کنید با قطع و وصل کردن کلید سیم فاز که برق در آن قرار دارد قطع و وصل شود برای شناسایی سیم فاز از فازمتر استفاده می‌کنیم.

 

نحوه‌ی برق کشی کلید یک پل در ساختمان :

یرق کشی ساختمان ، نحوه برق کشی ساختمان ، برق کاری

 

کلیدهای مورداستفاده برای برق کشی ساختمان به این صورت است که دوپیچ دارد که یکی از پیچ‌های آن مسی است و پیچ دیگر هم آهنی است  اما این دوپیچ که رنگش متفاوت است به این دلیل است که در برق ساختمان کلیدها عملکرد صحیحی داشته باشند به این صورت سیم‌کشی انجام می‌شود که ما سیم فاز را قطع می‌کنیم یک سر سیمی که برق ورودی است به پیچ مسی وصل می‌کنیم و سر دیگر سیم که به لامپ وصل است را به پیچ آهنی وصل می‌کنیم در این صورت کلید تک پل ما وصل است.

 

نقشه برق ساختمان یک واحد :

قصد داریم تا نقشه کشی برق ساختمان یک واحد مسکونی سه خوابه را ترسیم کنیم و تا مرحله لوله گذاری پیش برویم.

ابتدا این علامت های اختصاری را یاد بگیرید

یرق کشی ساختمان ، نحوه برق کشی ساختمان ، برق کاری

به محل دقیق کلیدهای برق توجه کنید، کلیدها نباید بعد از باز شدن درب ها پشت درب قرار بگیرند. باید زمانی که فردی در اتاق را باز کرد، کلیدها در دسترس ترین جای ممکن باشد، زیرا ورود به یک اتاق تاریک مثل ورود با چشمان بسته است.

یرق کشی ساختمان ، نحوه برق کشی ساختمان ، برق کاری

به کلید های آشپزخانه توجه کنید. چون آشپزخانه در ندارد، این کلید ها باید در ابتدای ورودی درب آشپزخانه نصب شود. کلید مهتابی داخل حال باید دقیقاً در زیر مهتابی نصب شود.

تا جایی که امکان دارد و اصول برق ساختمان نقض نمی شود. کلید جاهای مختلف را نزدیک یکدیگر نصب کنید. یا حتی شده پشت به پشت همدیگر، در این صورت چون یک لوله ارتباطی حذف می شود. در مصرف سیم و لوله صرفه جویی می شود. در بالا مشاهده می کنید که کلید تراس با کلید فضای ورودی قبل از تراس” در کنار هم و پشت به پشت کلیدهای اتاق خواب شماره یک هستند.

به محل نصب جعبه فیوز دقت کنید. شاید این بهترین جا برای جعبه فیوز باشد. زیرا هم در قسمت درب ورودی ساختمان است و هم از تمام قسمت های حال به خوبی دیده می شود. پیشنهاد می کنیم که جعبه فیوز را در آشپزخانه نصب نکنید. زیرا بعد از کابینت شدن، پشت کابینت قرار می گیرد و این اشتباه است.

خب حالا ” لوله های ارتباطی” را ترسیم می کنیم. به لوله هایی ارتباطی می گوییم که برق را از جعبه فیوز به قوطی کلیدها  یا از قوطی کلیدها به قوطی کلیدهای دیگر می برند. در نقشه پایین خط های سبز رنگ، لوله های ارتباطی هستند.

یرق کشی ساختمان ، نحوه برق کشی ساختمان ، برق کاری

ما در بالا طوری لوله گذاری کرده ایم که بعداً در زمان نصب فیوزها بتوان سرخط های زیر را اعمال کرد

یک- سرخط روشنایی حال و تراس یکی است

دو- سرخط روشنایی هر سه اتاق خواب یکی است

سه- سرخط روشنایی آشپزخانه و سرویس و حمام یکی است. یا اگر خواستید می توانید اینها را از هم جدا کنید

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که اگر قرار است سرخط روشنایی هر سه اتاق خواب یکی باشد. چرا ما از اتاق خواب یک تا جعبه فیوز و از اتاق خواب دو و سه تا جعبه فیوز هر کدام یک لوله جدا به جعبه فیوز برده ایم

پاسخ:این را به خاطر بسپارید که در برق ساختمان همه چیز به دو دسته کلی تقسیم می شود.

یک روش اجرای اصولی.

دو روش اجرای بازاری.

روش اجرای اصولی ، روشی است که فقط به استاندارهای برق ساختمان تکیه می کند و می گوید حرف حرف استاندارد است.

روش اجرای بازاری ، روشی است که سعی می کند در پاسخ گویی به سوالات استاندارد کم نیاورد و در کنارش به فکر جیب کارفرما هم هست، که در مصرف سیم و لوله صرفه جویی کند. و از همه مهمتر به فکر سرعت اجرای کار .

پس ما به این خاطر این کار را کرده ایم که در مصرف سیم و لوله صرفه جویی شود. و برای اینکه هر سه اتاق خواب با یک فیوز خاموش و روشن شوند، سیم فاز هر سه را در جعبه فیوز به یک فیوز وصل می کنیم. این طوری هم استاندارد را رعایت کرده ایم و هم سیم و لوله کمتری مصرف کرده ایم.

اصولی تر این بود که از “کلید تراس تا جعبه فیوز” و از “کلید اتاق خواب یک تا جعبه فیوز” هم دو لوله جدا برای ارتباطی نصب می کردیم. ولی ما این کار را نکرده ایم تا در مصرف لوله و در مصرف سیم نول صرفه جویی کنیم. فقط در زمان سیم رد کردن در این لوله دو تا فاز و یک نول رد کنید.

خب حالا به سراغ رسم لوله های برگشتی می رویم. برای این که نقشه ما شلوغ نشود، لوله های قبلی را پاک می کنیم و لوله های برگشتی را رسم می کنیم. خط های آبی رنگ لوله های برگشتی یا به قول برقکارهای قدیمی دستک هستند.

یرق کشی ساختمان ، نحوه برق کشی ساختمان ، برق کاری

مشاهده می کنید که در اتاق خواب ها لوله مهتابی و چراغ مرکز اتاق با یک لوله مشترک به کلید رفته اند تا در مصرف لوله و سیم نول صرفه جویی شود.

در داخل آشپزخانه دو لوله آبی رنگ مشاهده می کنید. که یکی برای لوستر مرکز آشپزخانه نصب شده و به یک کلید دوپل رفته. و یک لوله دیگر از یک کلید دوپل به بالای اُپن رفته تا برق هالوژن ها را تامین کند. حالا تعداد هالوژن ها هرچه می خواهد باشد. شما باید همه هالوژن ها را با لوله برق به هم وصل کنید.

ما در داخل دستشویی یک روشنایی و یک فن در نظر گرفته ایم. در داخل حمام هم یک روشنایی و یک فن، ولی اگر حمام پنجره هواکش دارد، نیاز به نصب فن در داخل حمام نیست.

ارائه خدمات تعمیرات سیستم های الکتریکی …

یرق کشی ساختمان ، نحوه برق کشی ساختمان ، برق کاری

02162829000

021-22880704

برق کشی ساختمان
4.3 امتیاز از 4 رای

Comments are closed.

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
دریافت اپلیکیشن
×

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید