تخلیه چاه پیش از سر ریز شدن

ارائه خدمات تخلیه چاه در تهران، شیراز، اصفهان، قزوین، مشهد، اهواز، تبریز، کرج و کیش

  02162829000 

ارائه خدمات تخلیه چاه در تهران، شیراز، اصفهان، قزوین، مشهد، اهواز، تبریز، کرج و کیش

 

 

گاهی چاه های حفر شده در ساختمان ها به دلایل متفاوت از جمله شرایط نامطلوب زودتر از زمان مورد انتظار پر می شوند که در این صورت لازم است سریعا نسبت به تخلیه چاه اقدام نمود. تاخیر در تخلیه چاه سبب ریزش آن می شود و می تواند خطراتی برای ساکنان ساختمان ایجاد نماید. با توجه به مزایای تخلیه چاه پیش از سرریز شدن آن نسبت به انجام عملیات پس از سرریزی چاه، در ادامه به لزوم انجام تخلیه چاه و بررسی دریچه بازدید پیش از سر ریز شدن آن می پردازیم.

 

تخلیه چاه پیش از سرریز شدن

تخلیه چاه در دو بازه زمانی می تواند انجام شود: تخلیه چاه پیش از سرریز شدن و پس از آن، که عملیاتی که در این دو زمان برای تخلیه چاه انجام می شوند متفاوت هستند.

 

امکان بررسی وضعیت چاه

یکی از مزایای تخلیه چاه پیش از سرریز شدن آن امکان بررسی وضعیت چاه است. در صورتی که چاه به تعمیر نیاز داشته باشد می توان آن را تعمیر کرد یا عملیات مربوط به نوسازی آن را انجام داد.

 

جلوگیری از وقوع حوادث احتمالی مربوط به چاه

با پر شدن چاه فاضلاب، دیواره آن شسته شده و ریزش می کند. با تکرار این وضعیت چاه تخریب می شود و به دنبال آن امکان ریزش ساختمان وجود دارد. بنابراین با تخلیه چاه در وقت مناسب آن می توان از وقوع این حوادث در ساختمان پیشگیری نمود.

 

ترمیم و نوسازی چاه

با بررسی وضعیت چاه پیش از پر شدن و تخلیه آن در زمان مناسب می توان از وقوع مشکلات و خرابی احتمال جلوگیری کرد زیرا پر شدن چاه و خرابی آن ساختمان را نیز تهدید می کند.

 

لایروبی چاه و احیای آن

با تخلیه چاه و لایروبی آن، چاه احیا می شود و امکان استفاده مجدد آن فراهم می گردد. با این وجود در صورتی که تخلیه چاه پیش از پر شدن انجام شود می توان نسبت به نو شدن آن امیدوار بود.

 

دلایل پر شدن چاه فاضلاب

دلایل کلی پر شدن چاه به شرح زیر است:

۱- جنس زمین

۲- حجم چاه

۳- مواد زائد داخل چاه

۱- جنس زمین

چاههای فاضلاب که تقریبا در تمام ساختمانها و منازل وجود دارد از نوع چاههای جذبی هستند؛  یعنی این نوع چاهها به محیطی برای جذب آب و فاضلاب موجود در آن نیاز دارند. قبل از حفر چاه باید زمین مناسب برای آن انتخاب کرد و بر همین اساس این نوع چاه ها باید در زمینهایی با جنس مناسب حفر شوند تا کارایی خوب و قابل انتظاری داشته باشند و در زمان زودتر از موعد پر نشوند و نیاز به تخلیه چاه پیش از سرریز شدن نداشته باشند. زمین چاه یا همان محیط اطراف آن تشکیل شده از دیواره و کف چاه است که خاک آنها باید برای جذب آب و فاضلاب مناسب باشد.

خاک اطراف چاه عمدتا دو نوع دارد.

الف) زمینهای غیر شنی

ب) زمینهای شنی

الف) زمینهای غیر شنی

چاه فاضلاب در زمینهای غیر شنی که معمولا خاک است، زودتر پر میشود؛ همان طور که گفته شد چون چاههای فاضلاب از از نوع جذبی هستند (چاه جذبی) و در این نوع زمینها، کشش و مکش خاک کم است و خاک مکنده خوبی برای آب نیست، کم قطر بودن دیوار چاه فاضلاب و نداشتن انباری نیز به پر شدن چاه کمک کرده و سرعت پر شدن آن را زیاد میکنند. بنابراین چاه فاضلاب در زمانی معین و در مدت کوتاهی به نسبت معمول، پر میشود و زودتر از دیگر نوع چاهها نیاز به تخلیه چاه خواهد بود.

ب) زمینهای شنی

در زمین‎های شنی، احتمال پرشدن چاه فاضلاب به مراتب نسبت به زمین‎های غیر شنی و خاکی کمتر می‎باشد. دلیل آن هم خیلی واضح است. بین ذرات شن حفرههای ریز وجود دارد که باعث نفوذ آب به داخل آن و جذب آب توسط زمین میشود. اما چاههای فاضلاب در این نوع زمینها نیز بنا به دلایلی پر شده و سرریز میشوند که در ادامه آن دلایل را هم مطرح میکنیم.

۲- حجم چاه

یکی دیگر از دلایل پر شدن چاه های فاضلاب، حجم چاه فاضلاب است. حجم چاه تشکیل شده است از قطر چاه و عمق چاه. هرچه قطر و عمق چاه بیشتر شود، حجم چاه نیز افزایش پیدا میکند. چاه فاضلاب مکانی برای انباشت آبها و فاضلابهای ساختمان است. پس باید به اندازه فاضلاب تولیدی ساختمان،فضا برای انباشت داشته باشد. معیارهای موثر در تعیین حجم چاه عبارت است از جمعیت ساختمان، نوع کاربری آن، مدت استفاده روزانه از ساختمان، مقدار تولید فاضلاب در ساختمان و …  است. با بررسی موارد ذکر شده حجم مناسب چاه تعیین میشود. اگر حجم چاه نسبت به فاضلاب تولید ساختمان کمتر باشد، چاه پس از مدتی پر شده، سر ریز میشود.

۳- مواد زائد داخل چاه

علت عمده سرریز شدن این گونه چاه‎ها یعنی چاههای فاضلاب، مواد زائد داخل آن است. این مواد زائد به صورت لایه ای ضد آب از نفوذ آب در زمین جلوگیری میکنند. این مواد به همراه آب از راه لوله های فاضلاب وارد چاه میشوند و با رسوب در کف چاه و دیواره های آن باعث کاهش جذب چاه و پر شدن سریع چاه میشوند و به ناچار ساکنان ساختمان را مجبور به تخلیه چاه میکنند. این لایه تشکیل شده است از فضولات، صابون، چربی، مو، مواد غذایی و دیگر مواد زائد چاه که بر روی دیواره و کف چاه فاضلاب نشست میکند و نتیجه‎ی آن عدم مکش مناسب آب توسط زمین است. در اینگونه مواقع نیاز به لایروبی چاه و لجن کشی آن بوده و بایستی پس از تخلیه چاه، کف و دیوارههای چاه را لایروبی و کف تراشی کرد تا لایه های انباشته شده در دیواره ها برداشته شده و خاک چاه دیده شود.

لازم به ذکر است قبل از تخلیه چاه شما نیاز به تعیین محل چاه فاضلاب دارید، که در مطالب قبلی به آن اشاره شد.

شرکت خدمات فنی و نظافتی خدمت از ما

تخلیه چاه پیش از سر ریز شدن
5 امتیاز از 6 رای

1 Comment

  1. سالاری گفت:

    با سلام. لطفا درباره لایروبی بیشتر توضیح دهید.مچکرم