تخلیه چاه چرا و چگونه؟

ارائه خدمات تخلیه چاه در تهران، شیراز، کرج، اصفهان، قزوین، مشهد، اهواز، تبریز و کیش

  02162829000 

ارائه خدمات تخلیه چاه در تهران، شیراز، کرج، اصفهان، قزوین، مشهد، اهواز، تبریز و کیش

 

 

افزایش جمعیت، منازل مسکونی و اداری و… باعث افزایش سرانه تولید فاضلاب و به تبع آن افزایش مشکلات بهداشتی و بیماری ها شده است. سیستم فاضلاب شهری تا حدودی از این مشکلات بهداشتی کاسته است اما در کشور ما هنوز سیستم دفع فاضلاب مناسبی وجود ندارد و همچنان درگیر حفر چاه فاضلاب و پس از آن مشکلات تخلیه چاه هستیم، اما این داستان از کجا شروع شده است؟

تخلیه چاه تهران

چاه و تخلیه چاه از گذشته تا امروز

تامین آب مصرفی انگیزه ی بشر برای حفر چاه بود. در آن زمان آب مصرفی از سه طریق چشمه ها، قنات ها و چاه ها تامین می شد.

چشمه ها که از برخورد لایه های آبدار زمین با سطح زمین به وجود می آمدند، مناسب ترین منابع آبی در روستاهای کشور به حساب می آیند.

کاریز راه آب روانی به زیر زمین که در عربی قنات نامیده می شود یکی دیگر از منابع تامین آب شرب و کشاورزی بوده است.

اما چاه ها فرآیند جالبی داشته اند، هم برای استخراج و هم برای مدفون به کار می روند.(حفر چاه فاضلاب گواه این مدعی می باشد)

استخراج از چاه ها مختص آب نمی شود بلکه برای نفت، گاز و… عملیات حفر چاه صورت می گیرد، اما مدفون کردن در چاه ها بیشتر خاص پسماند ها می باشد. پسماند های صنعتی، هسته ای، خانگی و… که در ادامه می خواهیم چاه هایی را بررسی کنیم که پسماند یا فاضلاب خانگی به آنها وارد می شوند.

تخلیه چاه تهران

امروزه یکی از مشکلات خیلی دردسر ساز در پایتخت پر شدن چاه ها می باشد که متخصصان در هر لحظه آماده خدمات رسانی برای تخلیه چاه تهران می باشند.

حفر چاه فاضلاب

زمان ساخت یک ساختمان (خانگی، اداری و…) باید به فکر حفر چاه فاضلاب مناسب برای دفع پسماند ها بود.

حفر چاه فاضلاب به دو روش صورت می گیرد

۱– چاه جذبی

۲– چاه سپتیک (سپتیک تانک)

گزینش یکی از دو روش بالا برای حفر چاه فاضلاب به عوامل محیطی بستگی دارد. این فاکتورها شامل جنس خاک، نوع زمین و سطح آب های زیر زمینی می شوند که باید جهت حفر چاه فاضلاب مورد توجه قرار بگیرند.

حفر چاه فاضلاب

چاه جذبی

همانطور که از نام این نوع چاه بر می آید، اساس عملکرد آن ها بر مبنای عمل جذب می باشد. به این معنا که این نوع چاه برای داشتن کارکرد مناسب باید قادر به جذب آب باشد.

برای حفر چاه فاضلاب جذبی باید نسبت به جنس خاک و نوع زمین توجه داشت. برای جذب خوب آب و فاضلاب توسط چاه جذبی باید جنس خاک آن، جاذب آب باشد. زمین هایی که در خود شن و ماسه و یا خرده سنگ دارند به منظور حفر چاه فاضلاب جذبی مناسب می باشند.

شن و ماسه به دلیل اینکه بین ذرات خود حفره های ریزی دارند، در جذب آب به خوبی عمل می کنند و مناسب حفر چاه فاضلاب جذبی هستند.

نباید نسبت به حفر چاه فاضلاب جذبی در خاک رس و زمین های حاوی رس زیاد اقدام کرد، به این دلیل که رس در جذب آب به خوبی عمل نکرده و آب و فاضلاب درون چاه انباشته شده و در نتیجه سرعت فرآیند پر شدن چاه بالا خواهد رفت و طولی نمی کشد که شما نیاز به تخلیه چاه خواهید داشت.

سپتیک تانک

سپتیک تانک

با آنکه ظاهر سپتیک تانک شبیه به یک چاه نیست به آن چاه گویند. سپتیک تانک تفاوتی که با چاه جذبی دارد این است که بر خلاف آن چاه که آب و فاضلاب را در خود جذب می کند،( اگر حفر چاه فاضلاب جذبی در محل مناسبی صورت گرفته باشد.) سپنیک تانک نسبت به نگه داشتن این دو عمل می کند و در زمین نفوذ نمی دهد. اساس کار سپتیک تانک به این شکل است که ابتدا آب و فاضلاب وارد این نوع چاه شده و سپس تا زمان مشخص یا هنگام پر شدن سپتیک تانک در آن باقی می مانند تا بعدا توسط تانکر تخلیه چاه و دستگاه های مخصوص نسب به تخلیه آن ها از درون سپتینک تانک اقدام شود.

این نوع چاه در نتیجه باید گفت انباری از فاضلاب است و نباید فاضلاب را در خود نفوذ دهد. بنابراین جنس سپتیک تانک باید از جنس بتن یا مصالحی باشد که نسبت به نفوذ و خوردگی مقاوم باشند تا به خوبی نقش حفاظتی خود در برابر فاضلاب داخل را ایفا کنند و اجازه به خروج آن ندهند.

از این سپتیک تانک ها بطور گسترده ای در ساختمان هایی که امکان حفر چاه فاضلاب جذبی به هر دلیلی نباشد مانند واحدهای مسکونی و ویلایی، مجتمع های مسکونی و اداری، کارگاه های عمرانی و ساختمانی، کارخانجات تولیدی و صنعتی، هتل ها، رستوران ها، و مجتمع های تفریحی و ورزشی استفاده می شود.

یکی از بهترین انواع سپتیک تانک، سپتیک تانک های پلی اتیلنی هستند که به سبب مزایای ویژه، در حال حاضر اغلب از آنها استفاده می شود. مهمترین مزایای سپتیک تانکهای پلی اتیلنی عبارتند از:

 • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نامناسب
 • آب بندی کامل سپتیک تانک و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج آن
 • امکان مدفون ساختن سپتیک تانک به سبب جدار بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف سپتیک تانک
 • سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی
 • امکان دفن در زیرزمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید
 • سبکی وزن و سهولت در حمل و نصب
 • امکان جابجایی سپتیک تانک حتی چند سال پس از نصب و راه اندازی اولیه
 • گارانتی 50 ساله سپتیک تانک در برابر خوردگی
 • سهولت بهره برداری و تخلیه لجن از سپتیک تانک به سبب دارابودن دریچه های بازدید و تخلیه لجن
 • عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت سپتیک تانک

جنبه های منفی سپتیک تانک نسبت به نوع جذبی کمتر می باشد، به این دلیل که با حفر چاه فاضلاب عمیق در زمین فاضلاب و آب هایی که آلودگی دارند را وارد سفره های زیر زمینی نمی کند. اما با این حال نیز جایگزین شبکه فاضلاب و روش های نوین تصفیه فاضلاب نخواهد شد.

تخلیه چاه تهران

تخلیه چاه

پر شدن چاه ها به دلایل مختلف مسئله ای اجتناب ناپذیر در ساختمان ها می باشد و باید با روش ها و توسط متخصصین ماهر تخلیه چاه صورت گیرد.

اما از کجا بفهمیم  عملیات تخلیه چاه ضروری است ؟

 1. مشاهده سوسک های زیاد در راه های خروجی از چاه.
 2. یکی دیگر از نشانه های گرفتگی ناگهانی آب ریز فاضلاب می باشد به شکلی که با مصرف آب توسط طبقات فوقانی سطح آب دائما رو به افزایش باشد و …
 3. از محل کفشوی و سیفون چاه توالت و دستشویی منزل بوی نامطبوعی به مشام می رسد.
  و چنانچه مادر چاه فاضلاب در محوطه حیاط باشد ، به علت پرشدن چاه سطح موزاییک فرش روی دهانه آن خیس می شود.
 4. بالا آمدن آب در توالت و …

دلایل پر شدن چاه فاضلاب و نیاز به تخلیه چاه

پر شدن چاه فاضلاب بسته به حجم انباره، دیر یا زود برای چاه اتفاق می افتد، اما عوامل تسریع آن چیست؟

 1. گاهی وجود مواد متعددی مثل مو ، پلاستیک ،چربی های متعدد و … باعث ایجاد لایه ای ضد آب می شود که این لایه ضد آب تمامی بدنه ی کانال چاه را می پوشاند و باعث عدم نفوذ آب در چاه می شود و درنتیجه عملیات تخلیه چاه باید صورت بگیرد.
 2. در زمینهای غیر ماسه ای ، عدم کشش و مکش آب در خاک پدید می آید که به دلیل کم قطر بودن چاه ونداشتن انباری، مادر چاه در زمانی معین پر می شود.
 3. در زمین های شنی، خطر پرشدن چاه به مراتب کمتر از زمین های خاکی است. دلیل پرشدن این گونه چاه ها قوام وضماری است که از فضولات، کف صابون و چربی ها بر جداره دیواره چاه نشست می کنند و سبب عدم مکش آب می شوند و با لایروبی و تخلیه چاه میتوان مشکل را برطرف نمود.

تخلیه چاه با پمپ لجن کش

هر چاهی که برای فاضلاب حفر می شود بالاخره یک روز پر خواهد شد و شما باید به فکر چاره باشید. شاید اولین فکری که به ذهنتان برسد حفر چاه فاضلاب جدید باشد اما راه دیگری نیز وچود دارد آن هم لایروبی و استفاده از پمپ لجن کش برای تخلیه چاه و استفاده مجدد می باشد.

پمپ لجن کش جزئی از دسته الکتروپمپ های سانتریفیوژ می باشد که برای مصارف انتقال دادن فاضلاب های خانگی و صنعتی و هم چنین پمپاژ کردن سیالات با ذرات معلق و بزرگ و کوچک و لجن کشی چاه آب در آن استفاده میگردد و به نام های مختلف از جمله پمپ غلیظ کش یا پمپ لجن کش فاضلابی یا پمپ گل کش معروف است.

انواع پمپ های لجن کشی و هم چنین الکترو پمپ لجن کشی تک فاز و سه فاز را میتوانید در جنس های مختلف پمپ لجن کش چدنی , پمپ لجن کش استیل و  البته پمپ لجن کش برنجی خریداری کنید.

کاربرد انواع پمپ های لجن کش

پمپ لجن کش

 1. لجن کشی چاه آب
 2. انتقال دادن انواع فاضلاب های خام
 3. لجن کشی پساب های صنعتی مخلوط با آب
 4. ایستگاه های پمپاژ انواع فاضلاب های صنعتی و خانگی
 5. استفاده در صنعت کشاورزی
 6. لجن کشی در نیروگاه ها
 7. صنایع ساختمانی
 8. صنایع چوب و کاغذ
 9. لجن کشی در صنایع چرم سازی
 10. انواع لجن کشی در فاضلاب های صنعتی
 11. استفاده از پمپ لجن کش در پروش ماهی و میگو

مشخصات فنی پمپ لجن کش

 • جنس بنده پمپ لجن کش: استنلس استیل، چدن و برنز
 • جنس پروانه لجن کش: استیل، چدن و برنج

نکات اجرایی پمپ لجنکش و کف کش

 • قبل از راه اندازی پمپ لجن کش، محل مشخص شده بر روی پمپ را از آب پر کنید.
 • در هنگام راه اندازی پمپ لجن کش از میزان ولتاژ برق اطمینان لازم را بدست آورید.
 • دینام موتور در پمپ لجن کش، توسط سیالی که پمپ می شود خنک می گردد

آخرین مرحله ای که در لجن کشی انجام میشود جداسازی فیلتر آب گیری میباشد و هم چنین آماده کردن فیلتر پرس برای عملیت جدید. در این زمان پلیت های لجن کشی از هم جدا شده و عملیات و نتیجه آن در جایی مناسب تخلیه میشوند.

اگر شما به موقع جهت تخلیه چاه اقدام نکنید، ساختمان نشست کرده و عواقب بدتری به همراه خواهد داشت.

حال که با نکاتی درباره پمپ لجن کش آشنا شدید لازم است دقت داشته باشید که کار با این وسیله و پمپ ساکشن نیازمند تخصص می باشد که تنها با یک تماس عملیات تخلیه چاه تهران را به نیرو های ماهر ما بسپارید تا با رعایت نکات ایمنی تخلیه چاه، عملیات مورد نظر را برای شما انجام دهند.

تخلیه چاه تهران

تخلیه چاه تهران

با توجه به جمعیت پایتخت نشین ساختمان های زیادی احداث شده است و چون سیستم فاضلاب شهری مناسبی در تهران وجود ندارد، پر شدن چاه ها و نیاز به تخلیه چاه تهران روز به روز در حال افزایش می باشد.

لوله بازکنی یا تخلیه چاه کاریست که باید توسط یک متخصص فنی انجام شود چون کاری  بسیار حساس است و کوچکترین اشتباه در این مورد باعث میشود که شما آسیبی جدی به لوله ها وارد کنید و بعد حل آن مشکل توسط متخصصان سخت تر شود. پس به شما پیشنهاد میکنم به صورت سرخود عمل نکرده و حتما با مشاوران ما که متخصص در امر تخلیه چاه تهران هستند تماس بگیرید.

 

شرکت خدمات فنی و نظافتی خدمت از ما

تخلیه چاه چرا و چگونه؟
5 امتیاز از 10 رای

3 Comments

 1. علی گفت:

  سلام. من تا حالا خیلی به دنبال مطالبی درباره چاه بودم و هیجا درباره آن به این کاملی نخوندم. واقعا عالی بود.
  سوال من اینه که با توجه به حجم آپارتمان هایی که ساخته شده، کدوم یک از راه های دفع فاضلاب رو پیشنهاد می کنید؟ سپتیک تانک یا حفر چاه فاضلاب؟

  • غریبی گفت:

   با سلام.ممنون که وقت گذاشتین و مطلب رو مطالعه کردین.
   اگر محل احداث ساختمان دارای خاک شنی و نفوذ پذیر باشد، با حفر چاه فاضلاب مشکلی پیش نخواهد آمد اما اگر منطقه مورد نظر از نظر نوع خاک و فضا محدودیت داشته باشد، سپتیک تانک انتخاب مناسب تری خواهد بود.

 2. سیمین گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم فرآیند تخلیه چاه برای خانه ای که چاه فاضلابش پر شده چقدر طول میکشه ؟ (به این دلیل که با تخلیه چاه یه خانه لنگ میشه)