تعمیر رادیاتور شوفاژ

تعمیر، نصب و سرویس رادیاتور شوفاژ فقط در تهران، شیراز، کرج، اصفهان 02162829000 02122880704

تعمیر، نصب و سرویس رادیاتور شوفاژ فقط در تهران، شیراز، کرج، اصفهان و مشهد

تعمیر، نصب و سرویس پکیج، بخاری، شومینه و بخاری

آب دادن رادیاتور شوفاژ، سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ و… از جمله مشکلاتی است که اتفاق می افتد و شما نیاز به تعمیر سوراخ شوفاژ خواهید داشت. اگر علت آب دادن رادیاتور شوفاژ را نمی دانید، کافیست برای تعمیر رادیاتور شوفاژ با ما تماس بگیرید تا تعمیرکار متخصص و ماهری را برای تعمیر رادیاتور شوفاژ به منزل شما بفرستیم. گوش به زنگتان هستیم02162829000

رادیاتور شوفاژ چیست؟

رادیاتور شوفاژ یکی از  عمومی ترین دستگاه های حرارتی در سیستم های گرمایش مرکزی به شمار می آید. از این سیستم حرارتی جهت انتقال حرارت آبگرم در گردش سیستم گرمایش  (آب سیرکولاسیون) به فضای اطراف ساختمان استفاده می شود. انتقال حرارت در رادیاتور شوفاژ به صورت جابجایی  بوده بدین صورت که آبگرم در گردش با عبور از فضای داخل رادیاتور بخشی از گرمای  به صورت هدایت حرارتی (conduction)  به پره های رادیاتور انتقال می دهند گرمای منتقل شده از طریق انتقال حرارت جابه جایی (convection) و تشعشعی (Radiation) به فضای اطراف  رادیاتور انتقال می یابد.

 

رادیاتور شوفاژ پره ایتعمیر رادیاتور شوفاژ

این نوع رادیاتور شوفاژ از  کنار هم قرار گرفتن تعدادی پره  ساخته شده است که میزان گرمادهی مبتنی بر تعداد پره رادیاتور و جنس آنمشخص میشود. از مزایای این نوع رادیاتور شوفاژ عبارت است از:

امکان انتخاب تعداد پره رادیاتور دلخواه  بسته به میزان گرمای مورد نیاز فضا

امکان تغییر پره در صورت زنگ زدگی  و یا سوراخ شدن و یا هر مشکل دیگر

بالا بودن ضریب هدایت حرارتی

دوام و طول عمر بیشتر نسبت به سایر انواع رادیاتورهای دیگر

 

رادیاتور شوفاژ پنلیتعمیر رادیاتور شوفاژ

رادیاتور شوفاژ پنلی مدل تازه ای  از رادیاتور های شوفاز محسوب میشود که معمولا از ورق فولادی ۱٫۱۵ یا ۱٫۲ میلیمتر ساخته می شود. این نوع رادیاتور ها دارای  سطح حرارتی صاف، گرمای یکنواخت تری نسبت به نوع پره ای است.  مزایای این نوع رادیاتور شامل موارد زیر است:

زیبایی و شکیل بودن،وزن کمتر،سازگاری بیشتر با پکیج ها به دلیل فولادی بودن آنها ،بازده گرمایی بیشتر نسبت به پره ای، درصد انتقال حرارت بیشتر و  آسایش حرارتی بیشتر،نیاز کمتر به گردش آب

 

رادیاتور های حوله خشک کنتعمیر رادیاتور شوفاژ

همانطور که از اسم این نوع از رادیاتور ها مشخص است برای خشک نمودن حوله ویا لباس از آنها استفاده می شود. به طور معمول این نوع از رادیاتور شوفاژ در حمام و یا فضا های اطراف ان نصب می گردد. در مواقعی برای گرم کردن حمام نیز از آنها استفاده می شود. رادیاتور های حوله خشک کن معمولا از پنل هایی با لوله های افقی تشکیل شده است که لوله ها محلی برای آویز نمودن حوله و لباس می باشد.

 

رادیاتور قرنیزی

رادیاتور قرنیزی از جدید ترین پایانه های حرارتی محسوب میشود که در سیستم های گرمایش ساختمان استفاده می شوند. پوسته خارجی این رادیاتور  آلومینیومی بوده و در پشت آن لوله آب گرم قرار گرفته است.  از مزایای این نوع رادیاتور میتوان به اشغال فضای کمتر نسبت به انواع رادیاتور های دیگر، گرمای یکنواخت تر،سطح وسیع تر و در نتیجه امکان استفاده از انرژی های نو نام برد.

 

 

رادیاتور های برقی

رادیاتور های برقی بر خلاف دیگر انواع رادیاتور های به سیستم حرارت مرکزی متصل نبوده و میتوان گفت که  انرژی حرارتی را با مصرف مستقیم برق تولید می کنند. شکل ظاهری آنها عموما مشابه رادیاتو رهای پره ای و یا در اشکال تزیینی مختلفی بوده و مایعی روغنی در اثر گرم شدن در داخل آنها حرکت نموده تا گرما را در سطح پره ها پخش نماید.مزایای این نوع  رادیاتور ها  میتوان به دقت بالای کنترل دمای آنهاست اما در کنار مصرف نسبتا بالایی که عموما این رادیاتور ها دارند بازده گرمایی نسبتا پایینی را ایجاد می نمایند،اشاره کرد.

مشخصات لازم مطابق استاندارد EN-442 که باید در زمان خرید به آن توجه کرد:

 1. مشخصات سازنده
 2. ظرفیت حرارتی در DT=50K
 3. منحنی نمایی تغییرات ظرفیت حرارتی با تغییر درجه حرارت
 4.  ابعاد و اندازه کوچکتر نسبت به سایر برندها و ظرفیت حرارتی بالاتر
 5. اندازه، نوع و موقعیت اتصالات
 6. حجم آبگیری بالا
 7.  ماکزیمم فشار عملکرد
 8. ماکزیمم فشار عملکرد
 9.  ماکزیمم دمای عملکرد
 10. مهم نیست که رادیاتور فولادی باشد و یا آلومینیومی، مهم چگونگی تولید و کیفیت رادیاتور می‌باشد.

 

یک رادیاتور ایده‌آل چه وی‍ژگی‌هایی دارد:

 1.  مصرف کم انرژی و راندمان بالا
 2. بیشترین ظرفیت حرارتی در کمترین فضای ممکن
 3. ماند حرارتی بهینه
 4.  سازگاری رادیاتور با فضای مورد نیاز گرمایش و مهمتر از آن هم‌خوانی رادیاتور و سیستم تولید گرما و مقاومت مکانیکی
 5. پشتیبانی خدمات و گارانتی تعویض در صورت پوسیدگی و خوردگی و تعمیر رادیاتور شوفاژ 1 الی 2 ساله به صورت رایگان

 

مشکلات و تعمیر  رادیاتور شوفاژ :

 

تلفات حرارت جداره های خارجی

تفاوت درجه حرارت داخل و خارج ساختمان منجر به کاهش درجه حرارت آن به پایین ترین درجه و از دست رفتن حرارت می شود.کاهش درجه حرارت از طریق دیوار ،کف پنجره ها و سقف ها صورت می پذیرد که با محاسبه و آگاهی از میزان خروج حرارت از این سطوح می توان ساختمان را به درجه حرارت  مطلوب رساند.

وجود صدا در رادیاتور شوفاژ

صدای تق و تق رادیاتور نشان می دهد که بین انشعاب ورودی و خروجی ارتباط درستی برقرار نگردیده است.صدای خش خش به دلیل وجود فشار بیش از حد داخل رادیاتور است که قدرت و سرعت بیش از حد پمپ سیستم گرمایشی این اشکال را به وجود می آورد و در سیستم ،لوله ها، رادیاتور و دیوار تنش فشاری وجود دارد.

 

تلفات حرارت ناشی از تهویه هوا

حرارت از یک سو  بواسطه تهویه از دست می رود و از طرفی دیگر بواسطه جریان هوا در اتاق که البته سرعت این جریان را می توان با محاسبه تغییرات هوا در هرساعت بدست آورد یعنی با تقسیم حجم هوای در حال حرکت کل  اتاق در هر ساعت  بر حجم اتاق.

 

نشتی رادیاتور

 خرابی لوله ها و حرارت بالا باعث سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ  میشود که اکثر مواقع این قسمت از تعمیر رادیاتور شوفاژ، با استفاده از چسب سوراخ رادیاتور رفع میشود.

وجود نقاط سرد بر روی رادیاتور

 1. رادیاتور شوفاژ به درستی نصب  نشده است.
 2. هد پمپ سيركولاسيون خیلی کم است یا پمپ با قدرت بسیار پایین کار می کند ..
 3. هوای زیادی در رادیاتور وجود دارد.
 4. هد شیرترموستاتیک متصل شده به رادیاتور توسط قسمتی از مبلمان یا پرده ها پوشیده شده که این امر موجب بالا رفتن درجه حرارت ترموستات نسبت به دمای داخل اتاق می شود. به همین دلیل سوپاپ به طور کامل یا تاحدی بسته شده و سرعت جریان کاهش می یابد.
 5. دمای آب تولید شده توسط سیستم گرمایشی پایین است.
 6. شیر ترموستاتیک به درستی تنظيم نشده است.
 7. هد شیرترموستاتیک در معرض منبع بیرونی و بزرگی از گرما مانند اشعه خورشید قرار دارد که در این حالت، ترموستات به حرارت مطلوب  رسیده و مسیر ورودی آب به رادیاتورها کاملا یا تا حدی مسدود می شود.
 8. ناخالصی هایی در شیر رادیاتور وجود دارد. با جریان یافتن آب داخل رادیاتور، ذرات معلق در شیر ورودی رادیاتور انباشته شده و به طورقابل توجهی جریان آب کاهش می یابد

 

هواگیری رادیاتور و تعمیر رادیاتور شوفاژ:تعمیر رادیاتور شوفاژ

1-در صورتی که سیستم شوفاژ مدار بسته(پکیج دیواری):

ابتدا دستگاه گرمایش مرکزی را  به طور کامل خاموش کرده و بعد از گذشت چند دقیقه تک به تک و از طریق پیچ های هواگیری که در انتها ی هر رادیاتور می باشد،عمل هواگیری را انجام صورت میگیرد و در نهایت فشار دستگاه را از طریق شیر پرکن تعبیه شده در قسمت پایین ان بین 1.5 bar  تا 1.7 bar  تنظیم و دستگاه را روشن کنید.

2- در صورتی که سیستم مدار باز باشد (موتور خانه مرکزی):

ابتدا پمپ سیرکولاسیون مدار شوفاژ را خاموش می کنیم و سپس بعد از گذشت چند دقیقه اقدام به هواگیری رادیاتورها از طریق پیچ یا شیر هواگیری که در انتها ی هر رادیاتور تعبیه شده است می نماییم و در اخر پمپ سیرکولاسیون را مجددا روشن میکنیم.

 

آیا تمام قطعات تاسیساتی قابل تعمیر هستند؟

جواب این سوال سه بخش دارد :

1.برخی از قطعات با توجه به زیر ساختاری که دارند به هیچ وجه قابل تعمیر نیستند یا تعمیرشان مقرون به صرفه نیست.(شکستگی بدنه شیر مخلوط)

2.برخی  از قطعات قابل تعمیرهستند و تعمیر آنها بسیار مقرون به صرفه است.(پمپ، مشعل)

3.قطعاتی که قابل تعمیر هستند اما به دلیل اینکه به آنها رسیدگی نشده که دیگر راهی جز تعویض نمی ماند.(لوله کشی ،منبع دوجداره و انبساط)

علت های خرابی شوفاژ های دیواری

 1. کوتاه بودن ارتفاع شعله(به علت کم بودن فشار گاز ساختمان و تنظیم نبودن شیرگاز)
 2. کم بودن ظرفیت حرارتی دستگاه نسبت به بار گرمایشی ساختمان
 3. وجود هوا در مدار
 4. نیمه باز بودن شیر های رفت و برگشت شوفاژ
 5. ضعیف بودن  فنر سوپاپ بای پاس و یا رسوب گرفتن دریچه آب
 6. استفاده از سوپاپ بای پاس نامناسب
 7. کاهش دقت گرمایش
 8. وجود اشکال در پمپ(شکستن پروانه پمپ /وجود شن و ماسه در پمپ)
 9. کاهش فشار گرمایش
 10. خرابی کلید حرارتی
 11. لوله کشی نامناسب
 12. نزدیکی بیش از حد رادیاتور به پکیج و …

مشکلات و علل خرابی شوفاژ  های گازی

 1. نشت آب از پکیج شوفاژ گازی و دلالیل آن خرابی شیلنگ متصل به دستگاه  و شکستگی  اتصلات داخلی ،خرابی واشر و…
 2. صدای بیش از حد از دستگاه  و دلایل آن عدم تنظیم شیر برقی گاز دستگاه،هواگرفتن مدار گرمایشی دستگاه،رسوب گرفتن مدار های حرارتی و….
 3. زنگ زدگی  و پوسیدگی دودکش فلزی شوفاژ و  یا وجود دوده یا تغییر رنگ روی پکیج شوفاژ و دلایل آن عدم تهویه مناسب و عدم خروج  کامل دود از دودکش و…
 4. انفجاری روشن شدن پکیج دیواری از جمله دلایل ان حداکثر فشار گاز شیر برقی ،تنظیم نبودن فاصله الکترود جرقه زن تا سطح مشعل ،شکستگی الکترود و کابل مربوط به آن و …
 5. کاهش فشار پکیج گازی از جمله دلایل ان نشتی آب از رادیاتور خرابی و یا تنظیم نبودن  منبع انبساط ،خرابی شیر پر کن و…
 6. دستگاه در حالت انتظار بماند که از جمله دلایل آن پرشر دود آن باشد.
 7. خاموش و روشن دستگاه  پشت سر هم  و دلایل آن تنظیم نبودن شیر برقی دستگاه و هوای لازم برای احتراق ،رسوب کردن و …
 8. عدم گرمایش شوفاژ که دلایل آن خرابی شیر های اتصالی ، پایین بودن فشار  و…

اگر برای تعمیر پکیج دیواری ، تعمیر بخاری گازی و تعمیر آبگرمکن نیاز به کمک دارید با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

 

تعمیر رادیاتور شوفاژ
4.5 امتیاز از 11 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
دریافت اپلیکیشن
×

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید