حفر چاه فاضلاب

ارائه خدمات حفر چاه فاضلاب در تهران، شیراز، کرج، مشهد و قزوین  02162829000 

ارائه خدمات حفر چاه در تهران، شیراز، کرج، قزوین و مشهد

 

حفر چاه فاضلاب

  حفر چاه ارت   حفر چاه فاضلاب حفر چاه تشخیص ترکیدگی لوله حفر چاه با دستگاه حفر چاه دستگاه حفاری چاه حفر چاه عمیق حفر چاه حفر چاه آب لوله بازکنی حفر چاه فنر لوله بازکنی حفر چاه مناطق ممنوعه حفر چاه حفر چاه  حفر چاه آب دستی حفر چاه  مخزن آب حفر چاه  حفر چاه ارت حفر چاه حفر چاه دستی حفر چاه حفر چاه فاضلاب حفر چاه  حفر چاه عمیق حفر چاه حفر غیر مجاز چاه حفر چاه حفاری چاه آب با دستگاه روتاری حفر چاه دستگاه حفاری چاه آب برقی حفر چاه حفر چاه آب با دستگاه  حفر چاه اجرای چاه ارت حفر چاه مقنی حفر چاه حفر چاه مغنی حفر چاه  لوله بازکنی سعادت آباد حفر چاه لوله بازکنی صادقیه حفر چاه لوله بازکنی پاسداران حفر چاه دستگاه حفاری چاه آب حفر چاه حفاری چاه فاضلاب حفر چاه لوله بازکنی زعفرانیه حفر چاه لوله بازکنی در غرب تهران حفر چاه  حفاری چاه آب دستی  حفر چاه قیمت دستگاه حفاری چاه آب حفر چاه لوله بازکنی پیروزی حفر چاه هزینه حفر آب کشاورزی حفر چاه  لوله بازکنی رسالت  حفر چاه هزینه حفر چاه عمیق حفر چاه  قیمت هر متر حفر حفر چاه حفرچاه قیمت حفر چاه هزینه حفر چاه دستی حفر چاه هزینه حفر چاه عمیق حفر چاه روش های حفاری چاه آب حفر چاه حفاری چاه آب کشاورزی حفر چا هقیمت حفر چاه فاضلاب قوانین حفر چاه فاضلابحفر چاه فاضلاب خانگی گلدانی چاه فاضلاب مجوز حفر چاه فاضلابتحقیق در مورد چاه فاضلابفاصله چاه فاضلاب از پی ساختماننحوه اجرای چاه فاضلاب در شمال حفر چاه فاضلاب حفر چاه فاضلاب

 

حفر چاه فاضلاب توسط مجرب ترین مقنی حفر چاه

حفر چاه فاضلاب یکی دیگر از خدمات پردرخواست “خدمت از ما “است. حفر چاه فاضلاب توسط تیمی حرفه ای در تهران و سایر کلان شهرها ارائه می شود .ما با تعیین مناسبترین قیمت حفر چاه فاضلاب ، این خدمات در کیفیتی مناسب ارائه می دهیم . پس برای درخواست خدمات حفر چاه فاضلاب روی ما حساب کنید.

اغلب افراد در خصوص حفر چاه فاضلاب عناوین زیر را جستجو می کنند

 • قیمت حفر چاه فاضلاب
 • قوانین حفر چاه فاضلاب
 • حفر چاه فاضلاب خانگی
 • گلدانی چاه فاضلاب
 • مجوز حفر چاه فاضلاب
 • تحقیق در مورد چاه فاضلاب
 • فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان
 • نحوه اجرای چاه فاضلاب در شمال

 

مهم ترین مطالب در مورد حفر چاه:


 

چرا چاه فاضلاب پر می شود؟

 1. در زمینهای غیر ماسه ای، عدم کشش و مکش آب در خاک بوجود می آید که به علت کم قطر بودن چاه و نداشتن انباری، چاه در زمانی مشخص پر می شود و تخلیه مکرر چاه دیگر اثر مطلوبی ندارد.
 2. در زمینهای شنی، خطر پرشدن چاه فاضلاب به مراتب کمتر از زمینهای خاکی است. علت پرشدن این گونه چاه ها قوام و ضماری است که از فضولات، کف صابون و چربی ها بر جداره دیواره چاه نشست می کنند و سبب عدم مکش آب می شوند.

 

دلایل حفر چاه فاضلاب

 1. از بین رفتن کارایی چاه قدیمی ساختمان و عدم توانایی در جذب آب ورودی و پر شدن به صورت متناوب و عدم تاثیر تخلیه چاه بر کارایی چاه.
 2. کافی نبودن یک چاه برای ساختمان و نیاز به احداث چاه دیگر.
 3. احداث ساختمان جدید که با توجه به نوع ساختمان باید عملیات حفر چاه فاضلاب مناسب انجام شود.
 4. وجود خطر ریزش چاه کهنه، که در این مواقع نیز باید چاه کهنه کاملا پر شده و چاه جدیدی در قسمت دیگری حفر شود.
حفرچاه فاضلاب

 

 تاثیر نوع خاک بر حفر چاه فاضلاب

عمق چاه به خاک و موقعیت محلی منطقه بستگی دارد. نوع خاک در نواحی مختلف به 3 نوع تقسیم می شود:

خاک رسی:  این نوع خاک خاصیت جذب خیلی کمی دارد و آب را در خود نگه می دارد (مانند پنبه).

خاک شنی:  این نوع خاک جذب آب بسیار بالایی دارد و آب در آن به راحتی نفوذ کرده و به پایین منتقل می شود.

خاک ماسه ای (ماسه بادی) : جذب آب در این نوع خاک ضعیف بوده و بعد از جذب مقدار کمی آب، خاک اشباع می شود .

 

محل حفر چاه فاضلاب

  اولین گام در حفر چاه فاضلاب ، مشخص کردن مکان مناسب حفاری است که باید  توسط یک کارشناس با توجه به شرایط ساختمان مشخص شود. حفر چاه فاضلاب مناسب برای ساختمان نیاز به تخصص خاصی دارد که هر فرد عادی قادر به انجام آن نمی باشد.

   محل حفر چاه باید جایی باشد كه رفت و آمد كمتر در آنجا انجام شود. همانند زیر پله‌ها، حیاط خلوتها و غیره، در ضمن چاه باید به لوله ‌های فاضلاب عمودی نزدیك باشد تا حتی‌ الامکان از لوله‌كشی فاضلاب به صورت افقی جلوگیری شود چون خطر مسدود شدن لوله‌های افقی بیشتر است.

  اگر که مجبور باشیم چاه را در محل های پر رفت و آمد همانند راهروها یا كف آشپزخانه و یا پذیرایی حفره کنیم، باید پس از طوقه‌چینی روی آن را بوسیله یك دال بتنی بپوشانیم.اجرای این دال بتنی كه هزینه زیادی هم ندارد در صورت ریزش كردن طوقه چاه مانع سقوط افراد به درون آن میشود.

  اگر که در محلی آب آشامیدنی ساكنین ساختمان از چاه آب تامین می شود چاه فاضلاب و چاه آب باید به اندازه كافی از یکدیگر دور باشند ( در حدود 30 متر ) چون در غیر این صورت چاه آب بوسیله باكتری ‌‌های موجود در فاضلاب آلوده خواهد شد.

  پس از تعیین محل  حفاری چاه فاضلاب، باید نوع چاه مناسب برای دفع فاضلاب انتخاب شود. انتخاب نوع چاه فاضلاب بستگی به جنس خاک، نوع زمین و سطح آب زیر زمینی منطقه ی مورد نظر دارد.


 

قیمت حفر چاه چگونه محاسبه می شود ؟

قیمت چاه میله بر اساس نرخنامه اتحادیه حساب می گردد . اگر چاه فقط میله باشد و بدون انباری ، متراژ چاه براساس متر طول حساب می گردد ، اگر چاه دارای انباری باشد ، متراژ بخشی که میله است به صورت حاصلضرب طول در عرض در ارتفاع ( متر مقنی )  محاسبه می گردد و متراژ انباری به صورت  دو برابرحاصلضرب طول در عرض در ارتفاع ( دو برابر متر مقنی ) محاسبه می گردد . به طور کلی قیمت حفر چاه در زمین سخت ( دژ ) بوسیله کمپرسور به صورت توافقی تعیین می شود .

 

انواع چاه فاضلاب

چاه جذبی

چاه جذبی گودالی در زیر سطح زمین برای انتقال آب‌ های سطحی به لایه‌های زیرین خاک و یا دفع فاضلاب در مناطقی که خاک آن به میزان کافی شن و ماسه یا خرده سنگ داشته باشد، که به وسیله مقنی (چاه کن) عمدتا انجام می شود چاه جذبی یکی از روشهای سنتی دفع فاضلاب انسانی است که کماکان در مناطق دارای زمین آبکش و سطح آبهای زیرزمینی پایین مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

اگر برای حفر چاه فاضلاب ، حفر چاه آب و انواع دیگر به دنبال تیمی مجرب میگردید میتوانید روی ما حساب کنید . با با داشتن بهترین تجهیزات و کاربلد ترین سرویسکار اقدام به حفر چاه می کنیم .


 

حفاری چاه و چاه‌كنی به بخشهای مختلف زیر تقسیم میگردد:

  1. میله

    استوانه‌ای که طول این میله بر اساس زمینی که در آن چاه حفر میشود متغیر است. حفر میله باید تا رسیدن به رگه ‌های آب‌کش خاک ادامه داشته باشد، چون اگر حفر میله چاه مثلا در رگه‌ای از خاک رس متوقف شود به دلیل غیرقابل نفوذ بودن آن، رگه چاه به سرعت پر شده و غیرقابل استفاده می‌گردد. رگه ‌های ماسه که در آن قلوه‌ سنگ های درشت داشته و فاقد مواد چسبنده باشد بهترین رگه آبکش می‌باشد.


  2. انبار 

   پس از اتمام حفاری میله در پائین چاه تونل هایی از هر طرف حفر میکنند، حفر این تونل ها بوسیله ایجاد سطح تماس بیشتر آب با قسمت های آبكش چاه می باشد. حجم این تونل ها بر اساس محل مصرف و نوع مصرف متغیر می‌باشد. بدیهی است كه انبار مورد نیاز یك بیمارستان و یا ساختمانی كه چندین آپارتمان دارد با انبار چاهی مخصوص یك ویلا ،متفاوت است و همچنین حجم انبار بر اساس میزان مكندگی خاك چاه نیز متغیر می‌باشد.


   برای مقاومت بهتر چاه و همچنین ذخیره ی بیشتر آب چاه ، در انتهای چاه که به صورت عمودی حفاری شده ، مقنی به صورت افقی تا میزانی که چاه نیاز دارد خاک را می کند . به این بخش افقی از چاه انباری چاهگفته می شود که تقریباً به شکل شعله ی شمع یا کله قندی استانباری نقش ستون را برای چاه ایفا می کند .


  3. طوقه چینی و کول گذاری

   بخش آجرچینی دهانه چاه را طوقه چاه میگویند این بخش كه تقریباً به شکل مخروط چیده میشود برای جمع كردن دهانه چاه است، روش عمل این چنین است كه در حدود یك الی دو متر پائین‌تر از سطح زمین در میله چاه پله‌ای ایجاد می‌کنند كه به آن جای طوقه یا پای طوقه میگویند. آنگاه آجر چینی را از این محل شروع میکنند و تا دهانه چاه ادامه میدهند به این شکل که هر رگ را کمی جلوتر از رگ قبلی قرار میدهند تا مخروط مد نظر ساخته شده و دهانه چاه جمع شود و تقریباً به یك سوراخ كوچك ختم شود. ملات طوقه‌چینی باید ملاتی باشد كه در مقابل آب مقاومت کند همانند ملات های ماسه‌آهك. طوقه‌چینی باید با دقت انجام شود، در غیر این صورت باعث خطرات جانبی خواهد شد. کول مربوط به چاه میله و انباری چاه از نظر شکل و ابعاد با یکدیگر متفاوتند که ابعاد آنها وابسته به نوع سفارش قابل تغییر می باشد . 


  4. گلدان روی دهانه چاه برای اینكه آب راهنمائی شده به چاه مستقیماً و بصورت عمودی به چاه وارد شود و از پاشیدن آن به بدنه چاه خصوصاً پای طوقه جلوگیری شود، روی دهانه چاه، گلدان تقریبا بزرگی كه ته آن را برداشته ‌اند قرار میدهند. اگر فاضلاب چاه به پای طوقه بریزد پس از مدتی خاك آن را شسته و زیر طوقه را خالی میکند در نتیجه طوقه نشست كرده و چاه دهان باز میكند. هشتاد درصد دلیل نشست طوقه فقط به خاطر عدم نصب گلدان روی طوقه میباشد. آب تمام لوله‌های چدنی باید به داخل گلدان راهنمائی شده و از آنجا به چاه بریزد.

  5. دال بتونی روی گلدان به منظور جلوگیری از خطرات جانی در موقع نشست طوقه چاه، بهتر است پس از نصب گلدان و اتمام كارهای لوله‌كشی فاضلاب دال بتونی به ابعاد حدودی 5/1×5/1 متر و ضخامت حدودی 10 سانتیمتر روی چاه قرار دهند اگر این قطعه بتونی با میله‌گرد هایی به ضخامت 10 یا 8 میلی‌متر و در حدود 7 الی 8 عدد در متر مسلح شود بهتر است.

 


اغلب افراد در خصوص حفر چاه فاضلاب عناوین زیر را جستجو می کنند

 • قیمت حفر چاه فاضلاب
 • قوانین حفر چاه فاضلاب
 • حفر چاه فاضلاب خانگی
 • گلدانی چاه فاضلاب
 • مجوز حفر چاه فاضلاب
 • تحقیق در مورد چاه فاضلاب
 • فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان
 • نحوه اجرای چاه فاضلاب در شمال

محاسبه اندازه انباره چاه جذبی

حجم انباره چاه جذبی بستگی به میزان نفوذ پذیری خاک محیط، عمر طراحی چاه، تعداد حمام و سرویس بهداشتی در ساختمان و تعداد نفرات ساکن در ساختمان دارد  (سهم تولید فاضلاب توسط میهمان ها نیز در ضرایب مربوطه دیده شده است).

برای یک ساختمان با عمر طراحی چاه حداقل ۱۵ سال و جمعا ۳ سرویس بهداشتی در هر آپارتمان به ازای هر نفر ساکن ۸/۲ متر مکعب انباره مورد نیاز است. یعنی برای ۵ واحد بزرگ و ۳۰ نفر ساکن در ساختمان  بر اساس محاسبات حجم انباره چاه ۸۴ متر مکعب برای حداقل ۱۵ سال مکفی است و برای عمر چاه حداقل ۱۵ سال و جمعا بیش از ۳ سرویس در هر آپارتمان به ازای هر نفر ۳/۳ متر مکعب انباره مکفی است. یعنی برای مثال فوق در این شرایط حجم انباره ۹۹ متر مکعب مکفی است.

البته لازم بذکراست که این محاسبه مشمول چاه آب باران نمی شود.

نکته قابل توجه این است که بر اساس این محاسبه سطح نفوذ پذیری انباره ۲/۰ برابر مقدار عددی حجم انباره در مقیاس متر مربع باید باشد. یعنی یک انباره ۸۴ متر مکعبی باید حداقل ۸/۱۶ متر مربع سطح نفوذ از کف داشته باشد.

 

چاه مخزنی

این چاه از مصالح نفوذ ناپذیر و مقاوم در برابر خوردگی از جمله بتن یا مصالح ساختمانی یا پلی اتیلن و مواد پلیمری و غیره ساخته شده و وظیفه آن حفظ و نگهداری فاضلاب و عدم اجازه نشت از آن یا به آن توسط محیط اطراف بوده و این چاه ها میبایست در دوره های کوتاه و مشخص توسط تانکرها یا دستگاهای مخصوص  تخلیه گردند.

در محل ها و پروژه هایی که بدلیل بالا بودن سطح آب های زیر زمینی امکان حفر چاه جذبی وجود ندارد و همچنین در مکان هایی که سازمان ها و ارگان های محیط زیستی محدودیت هایی برای حفر چاه فاضلاب جذبی به اجرا در آورده است، استفاده از سیستم سپتیک تانک الزامی میباشد.

چاهای سپتیک به دو نوع یک بخشی یا چند بخشی تقسیم می شوند که این تقسیم بندی بر طبـق بخش بندی داخلی سپتیک بوده به نحوی که اگر سپتیک حاوی یک بخش باشد لازم است با استفاده از دیوارهای کوتاه به عنوان موج گیر سرعت حرکت فاضلاب در آن را کاهش داده تا امکان جدا شدن آب از مواد معلق در فاضلاب ایجاد گردد که به مرور زمان فضولات بصورت لجن در کف مخزن جمع شوند.

تعمیر و نگهداری سیستم سپتیک تانک پلی اتیلن پیچیده نبوده و هزینه ی زیادی هم برای انجامش لازم نیست و با رعایت این سه عامل ذیل، این هزینه به حداقل میرسد:

 • check1  بازرسی و پمپاژ مکرر
 • check1  استفاده از آب موثر برای پمپاژ
 • check1  معدوم و حذف مناسب پساب

 

استاندارد های حفر چاه فاضلاب

 • محل احداث چاه در ساختمان باید در فاصله مناسبی از پی و ستون ها قرار بگیرد.
 • لوله هواکش برای خروج گازهای بد بو و مضراز چاه متصل گردد.
 • محل دهانه ی چاه به طریقی مشخص شود تادر مواقع ضروری برای تعمیرات ویا تخلیه چاه بتوان به سهولت محل آن را  پیدا نمود.
 • در نقشه ساختمان بهتر است محل دقیق حفر چاه عمق میله و حجم انباره ی آن تعیین گردد.
 • حفر چاه در جایی باشد که دسترسی به آن برای تخلیه چاه در فواصل زمانی معین فراهم باشد.
 • قبل از حفر چاه فاضلاب باید مختصات چاه های دیگر را بررسی نمود. به این صورت که تا شعاع سه متری چاه، چاه دیگری حفر نشود.
 • حفر چاه کنار باغچه و یا کاشتن درخت کنار چاه باعث تخریب می گردد.
 • لوله های آب سرد و گرم را از روی دهانه چاه عبور ندهید.

کارشناس مربوطه پس از بررسی شرایط خاک در محل تعیین شده برای حفر چاه فاضلاب، نوع چاهی که برای شما مناسب می باشد را مشخص کرده و اقدام به حفر چاه فاضلاب می نماید.

 

 

قوانین ایمنی وسایل حفاظت فردی در عملیات حفر چاه فاضلاب

رعایت نکات زیر برای افرادی که می خواهند عملیات حفر چاه فاضلاب را انجام دهند ضروری می باشد :

 • کارگران حفاری باید مجهز به كلاه و كفش ایمنی و طناب و كمربند ایمنی و دستكش و لباس كار و در صورت لزوم عینك حفاظتی باشند.
 • زمان كار در درون چاه چنانچه ضرورت و شرایط كار ایجاب كند كارگر مقنی چاه باید مجهز به ماسك تنفسی مناسب و یا ماسك با هوای فشرده باشد به صورتی كه هوای سالم مستقیما به ریه های كارگر برسد.

 

بهترین زمان برای حفر چاه فاضلاب

برای حفر چاه‌ های عمیق و لایروبی بهترین زمان زمانی است که سطح آب‌های زیرزمینی به پایین‌ترین سطح خود رسیده که این امر در کشور ما در نیمه‌دوم تابستان پیش از شروع بارش‌ها می باشد و اگر شما قصد حفر چاه برای ساختمان خود دارید بهتر است در این زمان اقدام نمایید.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که شما می توانید با استفاده از چاه ارت ایمنی کامل را در برابر صاعقه ایجاد کنید.

 

شرکت خدمات فنی و نظافتی خدمت از ما

حفر چاه فاضلاب
4.5 امتیاز از 33 رای

2 Comments

 1. کاظمی گفت:

  با سلام و خسته نباشید. حفر چاه فاضلاب مناسب تر است یا استفاده از سپتیک تانک؟

  • غریبی گفت:

   سلام مچکریم که وقت گذاشتین و مطالعه کردین.
   با توجه به نکات گفته شده، اگر محل مناسبی برای حفر چاه فاضلاب ندارید ( محدودیت مکانی و جنس نامناسب خاک ) ، ما استفاده از سپتیک تانک را به شما پیشنهاد می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
دریافت اپلیکیشن