خطرات مواد شوینده

خطرات مواد شوینده

دنبال نظافتچی ماهر هستی؟ همین الان زنگ بزن. خدمات ما فقط در تهران ، شیراز و کرج

  02162829000 ☎ 02122880704 

دنبال نظافتچی ماهر هستی؟ همین الان زنگ بزن. خدمات ما فقط در تهران ، شیراز

 

 

نظافت سرویس بهداشتی با مواد شوینده از لازمه های هر خانه ای است. اما برخی از مواد شوینده و سفید کننده ها برای سلامتی  افراد بسیار مضر است. ما در این مطالب خطرات مواد شوینده و سفید کننده ها را در زمان نظافت منزل برای شما بیان کرده ایم.

خطرات مواد شوینده

خطرات مواد شوینده

شوینده‌های مختلف که به طور مرتب توسط خانم خانه استفاده می‌شود، موجب از بین رفتن رطوبت و چربی سطح پوست می‌شود. با از بین رفتن این لایه‌های محافظ، مواد محرک حساسیت زای موجود در شوینده‌ها به لایه‌های عمقی پوست نفوذ می‌کند و باعث آسیب به پوست می‌شوند. آب ژاول یا وایتکس یکی از مواد شوینده اسیدی است که با دست هر فردی که تماس پیدا کند وی را دچار حساسیت می‌کند. این مواد علاوه بر اینکه روی پوست تأثیر دارد، می‌تواند به ریه‌ها نیز آسیب شدید برساند و تنفس شخص را دچار مشکل کند.

برای جلوگیری از تماس مستقیم دست با شوینده‌ها حتما از دستکش استفاده کنید. استفاده از دستکش پلاستیکی به تنهایی تأثیری ندارد و باید یک دستکش نخی در زیر دستکش پلاستیکی استفاده شود، زیرا دستکش پلاستیکی باعث تعریق دست و افزایش عوارض بیماری می‌‌شود. مواد لاتکس موجود در دستکش‌های پلاستیکی ممکن است در بعضی افراد ایجاد آلرژی کند و برای این منظور افرادی که پوست حساس دارند بهتر است به منظور جلوگیری از قرمزی و خارش دست حتما از دستکش نخی استفاده کند.

خطرات مواد شوینده هنگامی بیشتر می شود که از شوینده های غلیظ استفاده می کنیم. باید دقت کنیم که اگر شوینده ها را مقداری رقیق کنیم و از غلظتهای پایین استفاده کنیم همان کارایی را دارد که با غلظت بالا استفاده می کنیم .

خطرات مواد شوینده
بحث دیگری که متاسفانه در خانواده ها زیاد دیده می شود این است که شوینده ها را با هم مخلوط می کنند یعنی اینکه بعنوان مثال یک سفید کننده یا وایتکس با جوهر نمک یا جرم گیر مخلوط می شود . وقتی اینها مخلوط می شوند متاسفانه بخار ایجاد می کنند و این بخار وارد سیستم تنفسی افراد می شود و برای افراد سالم مشکل ایجاد می کند و کسانیکه زمینه بیماری های تنفسی دارند مثل افراد مبتلا به آسم ، وضعیت شان بدتر خواهد بود و حتی می تواند منجر به مرگ شود .
بحث بعدی در خطرات مواد شوینده هنگامی است که با آب گرم مخلوط می شوند ، که بخار ایجاد می شود و شوینده ها از طریق سیستم تنفسی به بدن منتقل می شوند و مشکل ایجاد می کنند . بنابراین توصیه می کنیم که از شوینده ها با غلظت های رقیق شده و در محیط های باز استفاده کنند یعنی درها و پنجره ها باز باشند و تهویه برقرار باشد . از مخلوط کردن شوینده ها با آب داغ جلوگیری شود . عوارض تنفسی طبیعتا عوارض شناخته شده ای است . سوزش مجاری تنفسی می تواند اولین علامتی باشد که به دنبال ورود مواد شوینده به سیستم تنفسی ایجاد می شود . سرفه یکی دیگر از علامت های تنفسی است ، اگر افرادی که از این مواد شوینده استفاده می کنند مشکل تنفسی داشته باشند، تنگی نفس می تواند یکی از علائم جدی و خطرناک در آنها باشد که اگر این افراد از محیط خارج نشوند و اگر نکاتی را که لازم است را رعایت نکنند این مساله می تواند منجر به مرگ آنها هم شود .

 ما در  زیر مواردی را به طور خلاصه برای پیشگیری از خطرات مواد شوینده بیان کرده ایم :

  • هنگام استفاده از شوینده‌های شیمیایی، حتما از ماسک مناسب استفاده کنید.
  • هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاک‌کننده، پنجره‌ها را باز و تهویه را روشن کند تا هوا به خوبی درمحیط جریان داشته باشد.
  •  از مخلوط کردن مواد شیمیایی مانند جوهرنمک و مواد‌سفیدکننده جدا خودداری کنید، بخار‌ها و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه‌کننده است.
  •  بخار متصاعد شده از ترکیب جوهرنمک و وایتکس بسیار خطرناک است؛ خصوصا برای چشم، پوست و ریه. توصیه می‌شود جدا از ترکیب این ۲ ماده خودداری کنید.
  •  استفاده مداوم مواد شوینده و پاک‌کننده از جمله جرم‌گیرها و سفیدکننده‌ها در منازل، موجب انتشار برخی ذرات شیمیایی خطرناک در توالت، حمام و آشپزخانه می‌شود و استفاده زیاد از این مواد به همراه آب گرم هم اثر منفی آن را دوچندان می‌کند.
  •  ‌محصولات شیمیایی و شوینده را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنید.

شما هم زمان لازم برای نظافت سرویس بهداشتی، راه پله و منزل ندارید؟ به دنبال نیروی نظافتچی مناسب هستید؟ با ما تماس بگیرید.

شرکت خدمات فنی و نظافتی خدمت از ما

خطرات مواد شوینده
5 امتیاز از 6 رای

Comments are closed.

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
دریافت اپلیکیشن
×

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید