سیم کشی ساختمان

سیم کشی ساختمان در تهران، شیراز، کرج، اصفهان، مشهد، اهواز  02162829000  

سیم کشی ساختمان در تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، کرج، اهواز

سیم کشی ساختمان

سیم کشی ساختمان , برق کاری ساختمان , نقشه سیم کشی ساختمان 

سیم کشی ساختمان , نقشه سیم کشی ساختمان , روش جدید سیم کشی ساختمان , وسایل لازم برای سیم کشی ساختمان , انواع سیم کشی ساختمان , سیم کشی ساختمان simkesh , نحوه محاسبه سیم کشی ساختمان , استاندارد سیم کشی , سیم کشی ساختمان , نقشه سیم کشی ساختمان , روش جدید سیم کشی ساختمان , وسایل لازم برای سیم کشی ساختمان , انواع سیم کشی ساختمان

برق کاری ساختمان , برق کشی ساختمان مسکونی , آموزش برق کشی ساختمان از صفر تا صد , روش جدید سیم کشی ساختمان , عکس برق کشی ساختمان , استاندارد سیم کشی , نرخ اتحادیه برق کشی ساختمان 97 , نحوه محاسبه سیم کشی ساختمان , آموزش برق ساختمان به زبان ساده , برق کاری ساختمان , برق کشی ساختمان مسکونی , آموزش برق کشی ساختمان از صفر تا صد , روش جدید سیم کشی ساختمان , عکس برق کشی ساختمان

نقشه سیم کشی ساختمان , اصول سیم کشی ساختمان , روش جدید سیم کشی ساختمان , نقشه سیم کشی اتاق , آموزش برق کشی ساختمان از صفر تا صد , نمونه نقشه برق ساختمان , نقشه سیم کشی اشپزخانه , استاندارد سیم کشی , کتاب سیم کشی ساختمان , نقشه سیم کشی ساختمان , اصول سیم کشی ساختمان , روش جدید سیم کشی ساختمان , نقشه سیم کشی اتاق , آموزش برق کشی ساختمان از صفر تا صد

نقشه سیم کشی ساختمان , برق کاری ساختمان , سیم کشی ساختمان

سیم کشی ساختمان

سيم کشی ساختمان هنگام برقکشی ساختمان نقش مهمی ایفا می کند اتصالات الكتريكي بايد از استحكام مكانيكي و هدايت الكتريكي خوب برخوردار باشد همچنسن سیم کشی کامل یک ساختمان دارای مراحل متعددی می باشد که هر مرحله از کار طی زمان خاصی انجام می شود بدین معنی که شما نمی توانید تمام مراحل را در یک زمان و پشت سرهم انجام دهید زیرا باید شرایط برای ادامه کار شما آماده باشد.

شاید برایتان جالب باشد مطالبی که این روزها در مورد سیم کشی ساختمان در فضای وب خوانده می شود بیشتر در مورد:

  • استاندارد سیم کشی
  • انواع سیم کشی ساختمان
  • تست سیم کشی ساختمان
  • نقشه سیم کشی ساختمان
  • سیم کشی ساختمان بدون سیم
  • روش جدید سیم کشی ساختمان
  • نحوه محاسبه سیم کشی ساختمان
  • وسایل لازم برای سیم کشی ساختمان

 

نقشه

قبل از هر کاری برای سیم کشی یک ساختمان نیاز به یک نقشه یا طرح کلی از ساختمان داریم که این نقشه می تواند از سوی شما و یا مهندس برق مربوطه ارائه شود. شروع به کار از روی نقشه می تواند به کار شما به عنوان یک برقکار سرعت و ظرافت ببخشد و یک ساختمان را کاملا اصولی و بر اساس استانداردها برق کشی نمائید. نمونه ای از یک نقشه ساختمان در شکل زیر:

 

 سیم کشی ساختمان

 

اندازه و خط تراز

پس از تعیین نقشه باید برای کلیدها و پریزها جهت آماده کردن برای کنده کاری خط تراز کشیده شود.

طبق استاندارهای برق ساختمان فاصله ی کلیدها و پریزها از کف را اندازه گیری کرده و بوسیله شیلنگ تراز ( البته امروزه از لیزر هم برای این کار استفاده می شود) دو سر هر دیوار را نشانه گذاری می کنیم سپس به وسیله ریسمان رنگ یک خط سراسری می کشیم. به این ترتیب اندازه ها دقیق و کلیدها و پریزها هر کدام در سطحی کاملا استاندارد روی دیوار قرار می گیرند.

 

کنده کاری ها

هنگامی که نقشه و طرح کلی شما آماده و خط تراز اجرا شد باید مکان هایی که می خواهیم لوله ها و قوطی های برق را جا دهیم کنده شوند. این کار به روش سنتی با استفاده از تیشه های برقکاری و چکش و قلم انجام می گرفت ولی اکنون با پیشرفت صنعت دستگاه های پیشرفته ایی برای این کار تولید شده اند. که عبارتند از:

الف- شیار زن: این دستگاه بسیار کار آمد می تواند در کندن جای لوله ها و قوطی ها بسیار با دقت عمل کرده و تنها مکان مورد نیاز برای جا دادن آنها را بکند.  نمونه های تک تیغ و دو تیغ این دستگاه ها در بازار موجود می باشند که نمونه دو تیغ آنها قابل تنظیم بوده و شما می توانید یک اندازه خاص برای برش روی دیوار را به دستگاه بدهید.

ب- بتن کن یا هیلتی: این دستگاه یک چکش برقی قوی است که می تواند بتن و آجر را به راحتی بکند و برای مواردی که نیاز به کندن بتن و آجر داریم می توانیم ار آن بهره ببریم. نمونه های مختلفی نیز از این دستگاه در بازار موجود می باشد.

 

قوطی گذاری

قوطی گذاری

 

در این مرحله باید قوطی های برق که مخصوص نصب کلید و پریز در آینده می باشند روی دیوار نصب شوند. طبق نقشه و یا ایده کلی خودتان مکان هایی را که برای نصب کلیدها و پریزها و جعبه فیوز روی دیوار در نظر گرفته ایم قوطی گذاری کرده و محکم می کنیم. این محکم کردن می تواند بوسیله گچ انجام شود. در انجام اینکار باید دقت شود که قوطی ها با دیوار در یک سطح قرار داده شوند.

 

لوله گذاری

لوله گذاری

 

لوله های برق معبر سیم های برق , تلفن و آنتن به مکان های مختلف ساختمان می باشند و پس از قوطی گذاری باید لوله های برق در جای خود محکم شوند. تعداد و روش لوله گذاری به نقشه اصلی بستگی دارد. انواع مختلفی از لوله های برق موجود می باشند که می توان به لوله های فلزی, گالوانیزه و همچنین فراگیرترین آنها یعنی لوله های P.V.C  اشاره کرد. لوله های برق طبق استانداردهای برق ساختمان برای ارتباط با نقاط مختلف از کف ساختمان عبور می کنند و همچنین از لوله های خرطومی نیز در برخی جاها جهت لوله کشی هایی با مسیر کوتاه استفاده می شود. هنگامی که بخواهیم لوله ای را به یک مسیر عمودی امتداد دهیم از زانو های 90 یا 45 درجه استفاده می کنیم.

 

سیم کشی ساختمان

یک از مهمترین قسمت های برق ساختمان سیم کشی ساختمان می باشد. در این مرحله سیم کشی کامل یک واحد مسکونی انجام می شود و سیم های برق و تلفن و آنتن و غیره از لوله های مختلف عبور داده و به قوطی های مشخص شده امتداد می دهیم. عبور سیم های برق از لوله ها امکان پذیر نمی باشد مگر اینکه از یک وسیله مخصوص به نام فنر سیم کشی استفاده شود و به این شکل عمل می شود که ابتدا فنر را از لوله ها عبور داده سپس سیم ها را به انتهای فنر وصل کرده و سر دیگر فنر را می کشیم. نمونه های فلزی و نوع مرغوب پلاستیکی فنرها در بازار موجود می باشد.

 

سیم بندی

پس از سیم کشی ساختمان باید سیم ها را تقسیم بندی کرد و به هر کلید و یا پریز برق رساند و سیم های روشنایی ها را در قوطی مربوطه قرار داد که به این مرحله سیم بندی می گویند. سیم بندی ها بسیار مهم می باشند.

زیرا اگر در این مرحله اشتباهی صورت گیرد باعث اتصالی و اشکال در سیستم خواهد شد.

نمونه ای از سیم بندی را در شکل زیر مشاهده می کنید.

 

سیم بندی

 

نصب سیم کشی ساختمان

مرحله نهایی سیم کشی برق ساختمان نصب می باشد. در این مرحله کلیدها , پریزها , سرپیچ ها, آیفون و فیوزها نصب و برای برق دادن به واحد مسکونی اماده می شوند. در این مرحله باید سعی شود تمامی نصبیات با دقت و ظرافت نصب شوند زیرا این کار در تائید مهارت و سلیقه کار شما نزد مشتری بسیار موثر خواهد بود. در این مرحله برای نصب حبایی ها , چراغ های دیواری , فن ها , آیفون باید از دریل استفاده شود.

 

نحوه سیم کشی ساختمان

برای اینکه بتوان  عملیات سیم کشی ساختمان را انجام داد نکاتی را باید رعایت کرد:

اولین قدم این که ترس را از خودتان دور کنید.

وقتی به یک ساختمان نیمه کاره وارد میشوید به همه جای آن به خوبی نظارت کنید اگر کارفرما برایتان نقشه فنی داد که مشکل تا حدودی حل است ولی اگر نقشه نبود به صورت سلیقه ای البته با اصول و رعایت شرایط و استاندارد های مهندسی برق به پیش بروید.

 

رنگ عایق سیم در سیم کشی ساختمان:

در سیم کشی ساختمان برای جلوگیری از بروز اشتباه به هنگام سیم کشی و عیب یابی مطابق استاندارد رنگ عایق سیم ها به صورت زیر انتخاب می شود. فاز اول: رنگ قرمز فاز دوم: رنگ زرد

فاز سوم :رنگ سیاه نول: رنگ آبی کمرنگ  رنگ فاز مربوطه با خط سفید و در برگشت : ترجیحا صورت عدم امکان رنگ خاکستری زمین:رنگ زرد با خط سبز.

 

تذکرات مهم در هنگام سیم کشی ساختمان:

1.تا حد امکان از شلوغ کردن دیوارها و قوطی گذاری های اضافی خود داری کنید.

2.در هنگام لوله گذاری از لوله های شکسته استفاده نکنید و در صورت بلند بودن مسیر از بوش برای اتصال لوله ها به یکدیگر استفاده کنید و توسط لنت محکم به هم ارتباط دهید.

3.برای یک اتاق خواب یک روشنایی و یک شب خواب کافیست.

4.سعی کنید لامپ ها را در مرکز اتاق ها و در حال وپذیرایی در امتداد یکدیگر باشند.

5.اندازه ها را در هر مورد حتما رعایت کنید که موجب خرابی و ظاهر بد نشوند.

6.رنگ پیچ کلیدها نباید اشتباهی متصل شود.

شرکت خدمات فنی و نظافتی خدمت از ما

سیم کشی ساختمان
4.4 امتیاز از 7 رای

Comments are closed.

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
دریافت اپلیکیشن
×

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید