گاز فاضلاب و عوامل ایجاد آن

گاز فاضلاب و عوامل ایجاد آن

ارائه خدمات تخلیه چاه در تهران، شیراز، اصفهان، قزوین، مشهد، اهواز

  02162829000 ☎ 02122880704 

ارائه خدمات تخلیه چاه در تهران، شیراز، اصفهان، قزوین، مشهد، اهواز، تبریز

تماس با خدمت از ما

 

در این مطلب با ما همراه شوید تا به بررسی گاز فاضلاب و عوامل ایجاد آن بپردازیم.

گاز فاضلاب و عوامل ایجاد آن

گاز فاضلاب ترکیبی از گازهای معدنی است که از فعالیت دسته ای از باکتری ها روی فاضلاب و لجن ایجاد می شود و سبب بوی بد فاضلاب می گردد. این بوی بد ناشی از وجود سولفید هیدروژن و در کنار آن تاثیر کمتر آمونیاک است.

با وجود سمی بودن گاز فاضلاب (سولفید هیدروژن) این گاز برای افراد در منزل مشکل تنفسی ایجاد نمی کند اما در غلظت های بالا می تواند سبب افسردگی شود! نگران نباشید غلظت این گاز به اندازه ای نمی رسد که برای شما خطرناک باشد اما افرادی که مستقیما در معرض آن هستند لازم است نکات ایمنی را رعایت کنند.

انتشار گاز فاضلاب و عوامل ایجاد آن در محل زندگی

دلیل عمده انتشار گازهای فاضلاب در ساختمان لوله کشی غیر استاندارد است زیرا در برخی زهکش ها شترگلو تعبیه نمی شود. اما این گازها از راه های دیگری هم می توانند وارد ساختمان شوند:گاز فاضلاب و عوامل ایجاد آن

  • شترگلوی خشک شده. اگر در لوله کشی زانویی وجود داشته باشد که به ندرت استفاده شود، آب درون لوله تبخیر میشود و منجر به باز شدن درز های زانو میشود.
  • شتر گلوی آسیب دیده. طبیعتاً اگر زانو شکسته باشد و باعث شود آب بیرون برود، درزهای آن نیز باز شده است و باعث نشت گازهای فاضلاب میشود.
  • تهویه غیر استاندارد
  • زهکش آسیب دیده

اگر مدتی از شترگلو استفاده نشود با تبخیر آب آن، شترگلو دچار شکستگی می شود. همچنین در صورت آسیب دیدگی نیز جریان آب سبب صدمه بیشتر می شود؛ پس گازهای فاضلاب به راحتی می توانند در محیط پخش شوند.

عوامل ایجاد گاز فاضلاب

گاهی شرایط محیطی سبب تولید گازهای بد بوی فاضلاب می شود زیرا اکسیژن کافی در محیط وجود ندارد.

  • در لایه آهکی که فاضلاب را پوشش می دهد امکان تولید این گاز وجود دارد.
  • در لجن ته نشین شده در کف لوله فاضلاب
  • گرفتگی لوله فاضلاب که میتواند به علت قدیمی بودن سیستم لوله کشی ساختمان باشد یا اگر آشغال یا اجسامی در فاضلاب افتاده باشد، میتواند باعث گرفتگی لوله ها شود.

به طور کلی وقتی در سیستم فاضلاب به هر علتی اکسیژن کم باشد (مثلاً به علت وجود لجن یا گرفتگی به دلیل جرم)، گاز هیدروژن سولفید که بوی بد فاضلاب ناشی از آن است، تولید میشود و ممکن است به درون خانه راه پیدا کند.

راه حل رفع بوی بد گاز فاضلاب

گاهی با شستشوی محل عبور فاضلاب مشکل گرفتگی آن یا نشست مواد حل می شود، فاضلاب جریان می یابد و به دنبال آن بوی بد فاضلاب کمتر می شود اما برای رفع دائمی این بو باید به سراغ راه حلی اساسی بروید.

می توانید حل این مشکل و تمامی مشکلات مربوط به حفرچاه فاضلاب، لایروبی و… را تنها با یک تماس با ما به نیروی ماهر و متخصص بسپارید تا با بررسی علت و رفع آن مانع انتشار مجدد این گازهای بد بو و سمی اما کم خطر در منزلتان شوید.

چطور گاز فاضلاب وارد منزل می شود؟

تنها راهی که گاز فاضلاب وارد منزل می شود این است که در لوله کشی منزل اشتباهی اتفاق افتاده باشد. عمومی ترین نقص در سیستم لوله کشی وجود زهکشی هایی است که شترگلو ندارند.

آیا گاز فاضلاب برای افراد مضر است؟

هرچند گاز هیدروژن سولفوره سمی است اما تحت موارد فوق العاده غیر معمول برای انسان ضرر خواهد داشت. این گاز برای افرادی که در معرض غلظت های معمول این گاز در منزل هستند آسیبی ندارد اما در غلظت های بسیار بالا این گاز دارای تاثیر افسردگی روی سلسله اعصاب مرکزی می باشد.

اما این نکته را باید مورد توجه قرار دهید که اگر کسی در تونل یا چاله حاوی فاضلابی وارد شود که تحت تجزیه بی هوازی قرار گرفته است، شانس مسمویت او کم نیست.

شترگلو دقیقا چیست ؟

شترگلو یک وسیله U شکل است که وابسته به جنس لوله، سفالی هم می تواند باشد و قادر است فاضلاب را گیر بیندازد. این فاضلاب به عنوان پوشش عمل می کند و اجازه نمی دهد که گاز فاضلاب از منافذ زهکش به داخل خانه رها گردد.

گاز فاضلاب و عوامل ایجاد آن

 

شرکت خدمات فنی و نظافتی خدمت از ما

گاز فاضلاب و عوامل ایجاد آن
5 امتیاز از 3 رای

1 Comment

  1. سجادی گفت:

    آیا بوی بد فاضلاب می تواند ناشی از پر بودن چاه فاضلاب باشد؟

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
دریافت اپلیکیشن
×

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید