سیمانکاری | سیمان کاری

 

ارائه خدمات ساختمانی در تهران، شیراز ☎️02162829000☎️

 

سیمانکاری یکی از بهترین روش های ساختمانی است که به علت مقاوم و مناسب بودن آن برای شرایط آب و هوایی دشوار کاربرد فراوانی دارد. سیمان کاری در بنایی و نمای ساختمان استفاده می شود. در بعضی از ساختمان ها نصب داربست برای نماکاری امکان پذیر نیست. که سیمانکاری نما راه حل خوبی برای این مشکل است. سیمان کاری دیوار ، نمای رومی ، نمای شسته ، نمای سیمانی چکشی … همگی با سیمان اجرا می شوند.

 

مطالب مرتبط با سیمان کاری یا سیمانکاری که این روزها در گوگل جستجو می شود:

 • قیمت سیمانکاری دیوار
 • آموزش سیمانکاری نما
 • آموزش سیمانکاری دیوار با دست
 • آموزش سیمانکاری دیوار با کمچه
 • قیمت سیمانکاری شسته
 • آموزش سیمانکاری شسته
 • قیمت سیمانکاری طرح سنگ
 • سیمان کاری دیوار حیاط
 • مراحل سیمان کاری دیوار
 • آموزش سیمانکاری نما
 • اموزش سیمان سفید کاری
 • نحوه اجرای سیمان سفید

 

با خواندن این مطلب میتوانید اطلاعات مفیدی در ارتباط با انواع سیمانکاری و کاربرد آن در نمای ساختمان به دست آورید. همچنین به صورت کوتاه به روش های تولید سیمان  و در آخر به چند ترفند برای جلوگیری از ترک خوردن سیمان می پردازیم.

 


مواد اوليه سيمانکاری

مواد اوليه سيمان کاری اساساً شامل آهک و رس مى باشند. بدين معنى که در تهيه سيمان از مواد خامى استفاده مى شود که حاوى کربنات کلسيم و ترکيبات آلومينيوم سيليکات‌ باشند. اصلی ترین ماده و متریال مورد استفاده در سیمانکاری نما، سیمان است. این ماده از مواد آهکی، رس، سنگ گچ و … تهیه می شود. این ماده در محل اجرا و یا محل قالب گیری با مواد دیگر ترکیب و مورد استفاده قرار می گیرد.

سیمانکاری باتوجه به مواد به کار رفته انواع مختلفی دارد مانند مخلوط سیمان سفید و پودر سنگ و سیمان سیاه و پودر سنگ یا سیمان سیاه وماسه.

 

سیمانکاری

 

روش های تولید سیمان در سیمان کاری

هم اکنون صنعت سيمان با برخوردارى از آخرين تکنيک‌هاى اعجاب انگيز، با استفاده از روش خشک و به کمک سيستم‌هاى اتوماتيک، شاهد پيشرفت‌هاى شگرف در طول تاريخ 160 ساله توليد صنعتى خود مى‌باشد. روش توليد برخى سيمان‌ها نظير سيمان آلومينايى کاملا متفاوت با روش توليد سيمان پرتلند مى باشد.

روش‌هاى مختلفى براى توليد سيمان‌هاى مختلف وجود دارد که عمدتا بستگى به تکنولوژى مورد استفاده و جنس سيمان دارد. تکنولوژى مورد استفاده براى توليد سيمان به مرور دستخوش تحول و پيشرفت بوده است.

اصولاً چهار روش براى توليد سيمان وجود دارد: روش تر ، روش نيمه‌تر ، روش نيمه خشک ، روش خشک

عکس زیر یک کارخانه تولید سیمان را نشان می دهد.

 

سیمانکاری

 

روش تر و نيمه‌تر

در روش تر و نيمه تر ، خاک رس مصرفى در دستگاه دوغاب ساز (Wash mill) ، تبديل به دوغاب مى‌گردد. سپس دوغاب خاک رس به همراه سنگ آهک در آسياب مواد خام مخلوط و نرم گشته و تبديل به دوغاب با غلظت بيشترى مى‌شود. پس از تنظيمات لازم توسط آزمايشگاه، بعنوان خوراک کوره مورد مصرف قرار مى‌گيرد. در روش نيمه تر، مواد خروجى از آسياب مواد به صورت دوغاب است و قبل از ورود به کوره بوسيله فيلتر پرس، آب آن گرفته مى‌شود و بصورت کيک يا آماج (حبه) به کوره تغذيه مى‌گردد.

 

روش نيمه خشک

در روش نيمه خشک مواد اوليه بصورت خشک با يکديگر مخلوط گشته و به آسياب مواد خام تغذيه مى‌گردند. مواد خروجى از آسياب مواد به صورت پودر است. قبل از تغذيه اين پودر به کوره مقدارى آب روى آن پاشيده مى شود و آن‌ را به صورت آماج يا حبه در آورده و به کوره تغذيه مى نمايند.

 

روش خشک

در روش خشک مواد اوليه خشک وارد آسياب مى‌شوند، پودر خروجى از آسياب مواد، پس از تنظيم، به عنوان خوراک کوره مصرف مى‌گردد.

 

نکاتی در خصوص سیمان کاری دیوار

در موقع اجرای سیمان کاری ابتدا زیر کار را با سیمان معمولی و ماسه می پوشانند و به آن آستر می گویند. قبل از آستر کردن باید تمام سطح دیوار شمشه گیری شود. آنگاه باید بین شمشه ها را با ملات ماسه و سیمان پر نمود . در طول سیمان کاری و همچنین تا چند روز بعد از آن باید حداقل روزی سه الی چهار بار دیوار سیمان کاری شده را بوسیله آب مرطوب نمود . در غیر این صورت ماسه سیمان مصرف شده بصورت پودر در آمده و با کوچکترین تماسی فرو خواهد ریخت.

 

سیمانکاری نما

نمای سیمانی باتوجه به طرح مورد نیاز می تواند به روشهای متفاوتی اجرا گردد که با نامهای مختلفی از جمله نمای رومی، نمای چکشی، نمای تیشه ای، نمای کلنگی، نمای سیمان شسته، نمای کمچه ای و نمای تگری نیز شناخته می شوند. که این نام ها با توجه به روش اجرا، مصالح استفاده شده و همچنین طرح نما، روی آنها گذاشته شده است.

سیمانکاری نما به علت مقاومت بالای که دارد، مناسب برای شرایط آب و هوایی متفاوت و دشوار است. می توان نمای سیمانی را به سب ها و فرم های متنوع و یا طبق سفارش مشتری تهیه و طراحی کرد که این امر، دامنه فرم های ممکن نمای نهایی را افزایش می دهد.

سیمان کاری نما می تواند در دو طرح سنگی و چوبی باشد که با رنگ کاری بر روی نما، ایجاد می شود.

 

سیمان کاری

 

مزیت اصلی سیمانکاری 

اندودهای سیمانی خارج از ساختمان بدلیل مقاومت مناسب آن در برابر عوامل جوی و رطوبت و همچنین قیمت کمتر آن نسبت به مصالح دیگر جهت پوشش دیوارهای بیرونی، جزء روشهای پر طرفدار اجرای نمای ساختمان می باشد.

 

چند ترفند برای جلوگیری از ترک خوردن سیمان

عموما برروی نماهای سیمانی بعد از مدتی ترک هایی به دلیل نشست ساختمان و یا انقباض و انبساط بوجود می آید، که این مشکل هنگام اندود نمودن سطوح بزرگ بیشتر مشاهده می گردد. برای کمتر دیده شدن این مشکل، می توان از چند ترفند استفاده نمود.

یکی از راهکارها این است که خطوطی را به فاصله های 1 الی 2 متری در جهت عمودی و افقی و به ضخامت دلخواه روی دیوارها ایجاد نماییم تا ترکها دیده نشوند. این روش را بصورت ایجاد طرح های نامنظم مانند نقش سنگ و یا چوب نیز می توان عملی کرد.

در روشی دیگر می توان با تقسیم بندی دیوار به ابعاد یک اندازه (یک متر مربع الی دومتر مربع) و استفاده از شیشه در درز مابین این تقسیم بندی، تا حدودی توجه بیننده را از ترکها دور خواهد نمود. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ساخته شدن رنگهای نانو، میتوان بطور کامل از ترک خوردن اندودهای سیمانی جلوگیری نمود.

 

یک سیمانکار چه مهارتی باید داشته باشد؟

سیمان کار ماهر علاوه بر رعایت اصول سیمانکاری ، باید کمکهای اولیه ، پیش گیری از حوادث ، قوانین کار بیکاری و بیمه آشنایی داشته باشد. همچنین از عهده انجام مهارتهای تشخیص اشکال هندسی ، خواندن نقشه های ساختمانی ، براندازی و انبارکردن مصالح ، آستر کاری ، سیمانکاری نما ، نصب رویه سرامیک ، قرنیز سازی و کار در ارتفاع و تشخیص خرابی و تعمیر آن ها برآید.

 

خدمت از ما آماده ارائه خدمات ساختمانی مانند نمای داخلی ساختمان ، بازسازی ساختمان ، گچ کاری و بنایی در تهران می باشد.

سیمانکاری | سیمان کاری
5 امتیاز از 4 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
دریافت اپلیکیشن
×

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید