آلوده ترین نقاط خانه کجاها هستند؟

آلوده ترین نقاط خانه کجاها هستند؟

ارائه تمامی خدمات نظافت منزل فقط در تهران ، شیراز   02162829000 ☎ 02122880704 

ارائه تمامی خدمات کارگر نظافت منزل در تهران و شیراز

 

بنظر شما آلوده ترین نقاط خانه کجاها هستند؟

بنظر شما آلوده ترین نقاط خانه کجاها هستند؟؟وقتی این سوال از افراد پرسیده می شود پاسخ اکثرآنها این است که خانه ما مگر آلوده است که آلوده ترین هم داشته باشد آنها تصور میکنند که تنها نقاطی که قابل دید است آلوده میشوند و تنهابه نظافت این بخش توجه می کنند.

ولی باید گفت آلوده ترین بخشها، بخشهایی هستند که بیشترین محل تجمع میکروب ها، باکتری ها و قارچ ها باشند و معمولا بدلیل دسترسی کم و پنهان بودن ، دیر به دیر تمیز میشوند در نتیجه آلودگی ها در برابر تمیزی مقاوم تر میشوند و تمیز کردن آنها سخت تر تمیز میشود.

 

آلوده ترین نقاط منزل کجاها هستند؟

 

 

 نقش آلودگی های منزل در بیماری انسانها

طی سالهای اخیر بحث آلودگی در خانه به قدری مهم و ضروری شده که محققان به بررسی و تحقیق در مورد اثر این آلودگی ها بر انواع بیماری در انسانها پرداخته اند و به نظر آنها آلودگی در منزل چند برابرآلودگی در فضای بیرون است و آنها معتقدند که آلودگی در منزل به نسبت آلودگی در بیرون نقش مهم تری در بیماری انسان دارد و از آن به عنوان سندروم بیماری درخانه یاد می کنند.

ما در این مقاله جامع  سعی داریم شمار را با آلوده ترین بخشهای منزلتان و همچنین راهکارهای خلاصی از این آلودگی را معرفی کنیم.

 

آشپزخانه

در آشپزخانه بدلیل انجام پخت و پز و وجود رطوبت در آن محل گرم و مناسبی برای رشد و تکثیر میکروب ها و باکتری هاست پس آشپزخانه را میتوان از مهم ترین و آلوده ترین بخش ها در خانه شمرد و ماهم با توجه به اهمیت آن در اولین بخش مقاله خود به آلودگی ها در آشپزخانه میپردازیم.

 

 سینک ظرفشویی

 

روزانه میلیونها باکتری بیماری زا به درپوش آبگذر و پلاستیکی تفاله گیر می چسبند شستن مواد غذایی خامی مانند مرغ در سینک میتواند یکی از مواد انتقال دهنده این میکروب ها باشد.

راهکار: سینک ظرفشویی را پس از استفاده خوب بشویید و روزی یک بار یا نهایتا چندروز یک بار اسپری ضدعفونی کننده به کناره های سینک، شیرآب، صافی و آبچکان بزنید و چنددقیقه بعد با آب و دستمال تمیز کنید.

 

آلوده ترین نقاط خانه کجاها هستند؟

 

 قهوه جوش

قهوه تنها چیزی نیست که درون قهوه جوش می جوشد درصورتی که به نظافت دقیق آن توجه نشود درون مخزن آب قهوه جوش، قارچ های انگلی و مخمر نیز رشد میکنند

راهکار: پس از هربار استفاده آن را خوب بشویید  و درون مخزن آب و قوری خود را سرکه بریزید و بگذارید به مدت 30 دقیقه بجوشد.

 

 اسکاج یا اسفنج ظرفشویی

 

جالبه بدونید بیش از 75% از سیم و اسکاج های ظرفشویی حاوی باکتری های بیماری زا هستند این وسیله است که هرروز مدام از آن برای مهم ترین لوازم آشپزخانه یعنی ظروف خود از آنها استفاده میکنیم.

راهکار: تنها شستن اسکاج ها با آب و مایع ظرفشویی کافی نیست اسکاچ ها باید هرروز به مدت 2 دقیقه در مایکروویو گذاشته تا ضدعفونی شوند.

 

از شستن مدام اسکاج ها با محلولهای ضدعفونی و سفید کننده مانند آب ژاول خودداری کنید چون این مواد به دلیل تماس اسکاج با ظروف به مرور زمان ایجاد آلرژی و حساسیت می کنند و برای سلامتی مضرهستند.

 

 سطل زباله

 

بوی بد سطل زباله بدلیل آلودگی ناشی از تجمع انواع باکتری ها و قارچها در آن هاست و دست زدن به آن و لمس سطوح دیگر موجب انتشار این آلودگی میشود.

راهکار: سطل زباله را پس از هربار بیرون گذاشتن کیسه زباله با آب پرفشار و مواد شوینده بشویید و هفته ای یک بار با مواد ضدعفونی کننده ای خوب بشویید.

 

پس از شستن سطل زباله و خشک شدن آن  1 پیمانه جوش شیرین کف آن بریزید این کار باعث میشود تادفعه بعد که دوباره سطل را میشویید، بو نگیرد 

 

 تخته خرد کن

 

تخته گوشت وسیله ای پرکاربرد در آشپزخانه در عین حال جزو آلوده ترین وسیله هم در آشپزخانه شناخته میشودولی متاسفانه خیلی ها به نظافت آن کم توجه هستند و نظافت آن را تنها باشستن ساده با مقداری  آب و مایع ظرفشویی کافی میدانند قطعا این افراد نمی دانند که  روی سطح تخته خرد کن 200 برابر سطح یک صندلی معمولی باکتری وجود دارد.

راهکار:تخته خورد کن  را بعد از هر با استفاده با چند قطره مایع سفید کننده و آب خوب ضدعفونی کنید و از دو تخته خرد کن مجزا یکی برای گوشت و دیگری برای خرد کردن سبزیجات و میوه استفاده کنید تخته خرد کن مخصوصا تخته خرد کن گوشت خودرا بعد از چند بار استفاده عوض کنید چون شیار های ایجاد شده در روی تخته خرد کن محل مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ها فراهم می کند.

 مایکروویو

 

تمیزی مایکروویو برای برخی به دلیل خاصیت ضدعفونی بودن آن کار بیهوده ای می باشد و فکر میکنند که چون مایکروویو خاصیت گرما و ضدعفونی کنندگی دارد دیگر نیازی به ضدعفونی کردن آن نیست باید این نکته را بگوییم که اگر مایکروویو بعد از استفاده تمیز و صدعفونی نشود محل مناسبی برای رشد باکتری ها خواهند بود.

راهکار: غذاهایی که در آن می گذارید حتما در پوش داشته باشند تا بیرون نپاشد و تولید آلودگی نکنند پس از هربار استفاده داخل آن را با دستمال خوب تمیز کنید دسته کم هفته ای یک بار داخل و بیرون آن را ضدعفونی کنید و برای رفع بوی بد داخل آن یک فنجان آب لیمو ترش را به مدت 30 در مایکروویو روشن قرار دهید.

 

آلوده ترین نقاط خانه کجاها هستند؟

 

 کانتر آشپزخانه

 

دستمال کشیدن روزانه کانترها به معنای تمیزی دائم آنها نیست هر چیز که برروی این کانتر ها قرارداده میشود مانند کیف ،ظرف ناهار و… میتوانند ناقل باکتری های آلودگی زا باشند.

راهکار: قبل و بعد از تهیه مواد خام و پخته کانتر را تمیز کنید و از نشاندن کودکان و حیوانات خانگی بر روی آن خودداری کنید و تمیزی آنرا مختصر به یک تمیزی روزانه قرار ندهید و هر لحظه با قرار دادن چیزی یا ریختن مواد غذایی روی سطح کانتر ، آن را فورا تمیز کنید.

 

 دستگیره در یخچال،کابینت ، اجاق گاز ، پریز برق

 

اینها جاهایی هستند که به طور مرتب در طول روز در آشپزخانه با آنها در تماسیم پس قطعا اینها هم آلوده هستند و بدلیل تماس دستهای ما میتوانند ناقل آلودگی ها و میکروب های بیماری زا باشند.

راهکار: تمیز کردن این بخش ها را در برنامه نظافت روزانه یا لااقل چند روز یک بار بگنجانید برای تمیزی اینها از مواد ضدعفونی کننده مخصوص استفاده کنید و پس از شستن مواد خام مانند گوشت اگر این سطوح را لمس کردید حتما آنهارا ضدعفونی کنید.

 

 میخواهید از تخفیفات ویژه خدمت از ما لذت ببرید؟ پس به جمع دارندگان کد تخفیف بپیوندید?

 

 

 هود آشپزخانه

 

هود آشپزخانه به دلیل خاصیت مکش آن برای تصفیه هوای آشپزخانه و محل قرار گیری آن در بالای اجاق گاز ، محل مناسبی برای تجمع لکه های چربی و جرم های سنگین هستند و اگر به نظافت آن رسیدگی نشود نه تنها هوای آشپزخانه را تصفیه نمی کنند بلکه هوای آشپزخانه را آلوده تر هم میکند و تماس روزانه ما با آن نیز خود علتی برای انتقال آلودگی آن به سطوح دیگر است.

راهکار:حداقل هفته ای یک بار سطح خارجی آن را با مایع ضدعفونی کننده ای مانند گاز پاک کن خوب تمیز کنیدفیلتر های آشپزخانه اگر از جنس الیاف هستند ماهی یک بار یا حداقل چند ماه یک بار باید تعویض شوند و اگر از جنس فلزی هستند هفته ای یک بار با مایع ضدعفونی کننده تمیز شوند.

 

سالن و اتاق خواب

مواد و وسایل مختلفی در سالن و اتاق خواب نیز وجود دارند که خود به تنهایی عاملی برا آلودگی خانه هستند که شاید خیلی از ما به آن بی توجهیم و تنها نظافت سالیانه و یا چند ماه یک بار را برای رفع آلودگی از آنها مفید می دانیم.

 

آلوده ترین نقاط منزل کجاها هستند؟

 

 فرش ها

طبق تحقیقات فرش ها دارای حدود 8000 باکتری در هر سانتی متر مربع هستندو این میکروب ها در ریشه ها و تارپود فرش مخفی هستند و با هربار حرکت روی آن یا دراز کشیدن به روی سطح فرش و بعد توسط ما بهسطح های دیگر منتقل می شوند.

راهکار: تنها به شستن سالی یک بار فرش توسط قالیشویی کفایت نکنید ماهی یک بار یا چند ماه یک بار سطح آن را با شامپو فرش بشویید و هفته ای یک بار میز و مبل ها را جابه جا کنید و زیر آنها را با جارو برقی خوب تمیز کنید.

 

 کنترل تلویزیون ، دزدگیرو ریموت ماشین ،کلید منزل

 

اینها وسایلی هستند که روزانه مرتب از آنها استفاده میکنیم و گاهی در منزل مصرف عمومی دارند به همین دلیل در معرض آلودگی های مختلفی هستند که میتوانند هم از ما به دیگران و هم از دیگران به ما منتقل شوند پس باید به تمیزی و نظافت اینها هم توجه ویژه ای داشته باشیم.

راهکار: هر از چند وقت یک بار آنها را  با دستمال و اسپری مخصوص ضدعفونی کنید و از قرار دادن آنها در جاهایی مانند کانتر آشپزخانه خودداری کنید.

 

آیا مطالعه مطلب آلوده ترین نقاط خانه کجاها هستند؟ باعث ایجاد نگرانی در شما شده حس بدی را نسبت به محیط خانه دارید و فکر چاره ای هستید؟ نگران نباشید تنها با یک تماس با خدمت از ما برای همیشه از شر این آلودگی ها خلاص شوید Smiling Face on Facebook 3.0

 

سرویس بهداشتی

 

27% ظروف نگهدارنده مسواک به باکتری های بیماری زا آلوده هستند محققان به این نتیجه رسیدند که بدلیل عدم توجه به نظافت و تمیزی روزانه ی جامسواکی، آن را به عنوان آلوده ترین بخش ها در سرویس بهداشتی نامیده اند.

راهکار: جامسواکی را حداقل هفته ای یک بار با آب داغ و مایع ضدعفونی کننده بشویید و در صورت امکان در معرض آفتاب قرار دهید تا خشک شود.

 

نکات طلایی

 

 از برخی گیاهان مانند پوتوس برای تصفیه هوای داخل خانه استفاده کنید.

 استفاده از سرکه و آب بهتر و مفیدتر از محلول های اسیدی برای صدعفونی کردن وسایل آشپزخانه هستند.

 درهنگام پختن غذا از چک کردن موبایل و استفاده از تلفن ثابت خوددارری کنید چون اینها خود عامل مهمی در تولید آلودگی در آشپزخانه هستند.

 کوله پشتی و خرید خودرا روی کانتر قرار ندهید اینها آلودگی بیرون را به داخل خانه منتقل میکنند.

 دریچه کولرها را و پنجره ها را تمیز کنید و در صورت امکان از فیلتر مناسب برای دهانه ی کولرها استفاده کنید.

 دستها باید بعد از تماس با هر کدام از این بخشهای آلوده حتما با آب گرم و صابون خوب شسته شوند.

 

منتظرشنیدن صدای گرمتان هستیم.

02162829000 ☎ 02122880704 

خدمت از ما

آلوده ترین نقاط خانه کجاها هستند؟
4.9 امتیاز از 11 رای

5 Comments

 1. مهدی قاسمی گفت:

  کامل ترین پستی ک در این مورد خوندم پست شما بود با سپاس از تلاش شما

  • فریبا گفت:

   منم موافقم با نظر شما منم پست رو کامل خوندم و واقعا لذت بردم بی نظیره این پست…منم به نوبه ی خودم سپاس گذارم از اینهمه تلاش و دقت شما برای نوشتن این پستِ به این زیبایی

 2. کدبانو گفت:

  خیلی جالب بود واقعا نمیدونستم اینقدر باید توی نظافت خونه دقت داشته باشم در ضمن نکته های طلایی آخر خیلی کاربردی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
دریافت اپلیکیشن
×

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید