3 روش پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس

3 روش پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس

قبل از پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس ، بهتر است بدانیم: کش مرورگر چیست ؟ چرا بهتر است کش های مرورگر را پاک کنیم؟ داده های موجود در فایل کش، سرعت سایت هایی را که برای بار دوم مشاهده می نمایید، بیشتر می کنند. کش‌ها بطور کلی باعث افزایش سرعت مرورگر وب می‌شوند. اما در بسیاری از موارد ممکن است، فایل‌های اصلی‌ که توسط مرورگر کش شده اند، از طرف سرور، سازندگان، طراحان یا به هر دلیل دیگری تغییر داده شوند. در این حالت ممکن است مرورگر همان فایل کش شده را به کاربر نشان دهد، درحالی که این فایل کش شده با فایل اصلی تفاوت دارد. در صورتی که این فایل ها انقضای زمانی داشته باشند یا سرعت سیستم شما را کاهش دهند، باید کش را پاک نمایید. در ادامه درباره اینکه کش مرورگر چیست توضیحاتی می دهیم و 3 روش برای پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس را به شما آموزش می دهیم، با مرکزش همراه باشید.

 

کش مرورگر چیست ؟

کش کلکسیونی از فایل های ضروری و موقت اینترنتی است، که مرورگر بر روی کامپیوتر ذخیره می کند. در واقع فایل‌های موقتی‌ هستند که کپی‌هایی از فایل‌های مرورشده قبلی می باشند و در سرعت مرورگر وب به کاربر کمک می‌کنند. در هنگام مرور یک صفحه در کامپیوتر کش به صورت محلی ذخیره می‌شود و زمانی که کاربر قصد مرور همان صفحه را دارد، مرورگر فایل کش مربوط به آن را با استفاده از الگوریتم‌های خاصی پیدا کرده و به کاربر نمایش می‌دهد. در این حالت فایلی که بار قبل مشاهده شده است، برای بار دوم دانلود نخواهد شد و بدین ترتیب سرعت مرورگر وب بسیار افزایش می‌یابد.

 

برای پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس سه روش وجود دارد:

 1. پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس به صورت دستی

 2. پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس به صورت اتوماتیک

 3. پاک کردن کل تاریخچه مرورگر

 

عدد یک

پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس به صورت دستی

 • بر رویmenuIcon کلیک کنید.( این دکمه در گوشه سمت راست پنجره مرورگر فایرفاکس قرار دارد) منویی در مقابل شما ظاهر می شود. بر روی دکمه ی options کلیک نمایید.

پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس به صورت دستی

 

 • در اینجا باید از بین 8 پنل موجود در سمت چپ، بر روی پنل advanced کلیک نمایید، تا یک پنجره جدید برای شما باز شود.

پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس به صورت دستی

 

 • سپس به تب network در بالای پنل advanced بروید. بخش نتورک شامل قسمت های Connection ،Cached Web Content و Offline Web Content and User Data می باشد. بر روی گزینه Clear Now در قسمت Cached Web Content کلیک کنیددر زیر عنوان Cached Web Content، فایر فاکس مقدار حجمی را که محتوای کش روی سیستم اشغال می کند، نشان می دهد. زمانی که بر روی Clear Now کلیک می کنید، مقدار آن صفر می شود. این عملیات به سرعت و به محض کلیک بر روی دکمه Clear Now، صورت می گیرد. در نهایت دکمه Ok را بزنید تا تنظیمات این قسمت ذخیره شود.

پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس به صورت دستی

 

عدد دو

پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس به صورت اتوماتیک

 • دوباره مانند حالت قبل به تنظیمات فایرفاکس بروید، این بار پنل privacy را انتخاب نمایید. با کلیک بر روی privacy، یک پنل جدا باز می گردد، که دارای سه بخش Tracking ، History و Location Bar می باشد.

پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس به صورت اتوماتیک

 

 • برای تنظیمات این بخش باید history را دستکاری کنید. در مقابل گزینه :Firefox will یک منوی بازشو قرار دارد. در این منو، سه گزینه زیر را مشاهده خواهید کرد:
 1. Remember history: ذخیره تاریخچه جستجو
 2. Never Remember history: عدم ذخیره تاریخچه جستجو
 3. Use costume setting for history: تنظیمات دستی تاریخچه جستجو
 • برای تنظیمات دستی گزینه سوم را انتخاب نمایید. در انتهای همین بخش تیک Clear history when Firefox closes را انتخاب نمایید؛ تا با هر بار بسته شدن پنجره فایرفاکس، کل تاریخچه جستجو پاک می شود. با انتخاب این دکمه، گزینه setting روبروی آن فعال می شود، که با کلیک بر روی آن به پنجره دیگری هدایت می شوید. در پنجره جدید تعیین می کنید با بسته شدن فایر فاکس می خواهید چه داده هایی پاک شوند. تیک تمام گزینه ها را برداشته و تنها cache را انتخاب نمایید و سپس Ok را بزنید، تا کار به اتمام برسد.

پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس به صورت اتوماتیک

 

عدد سه

پاک کردن کل تاریخچه مرورگر

 • ابتدا مرورگر فایرفاکس را اجرا کنید، حالا از گوشه بالا سمت راست بر روی (menuIcon) کلیک کنید. در منوی باز شده، بر روی گزینه History کلیک نمایید، تا پنجره ای برای شما باز شود.

کش مرورگر چیست

 

 • در پنجره بازشده، بر روی Clear Recent History مانند شکل کلیک کنید.

کش مرورگر چیست

 

 • حال پنجره‌ای با نام Clear All History مشابه تصویر زیر در مقابل شما باز خواهد شد. در قسمت Time range to clear  می‌توانید بازه ی زمانی‌ را که می خواهید آیتم‌های کش در آن زمان حذف شوند را انتخاب کنید. برای پاک کردن تمام کش‌ها مرورگر گزینه Everything را انتخاب کنید.

کش مرورگر چیست

 

 • حالا درصورتی که قسمت Details بسته بود، با کلیک کردن بر روی فلش کنار عبارت آن قسمت جزئیات را باز کنید. در قسمت Details، فقط گزینه Cache را انتخاب کنید. در انتها بر روی Clear Now کلیک کنید تا کش های مرورگر مربوط به بازه زمانی انتخاب شده، حذف شوند. فرایند پاکسازی ممکن است چند دقیقه طول بکشد. پس از اتمام کار، پنجره مربوط به آن به طور خودکار بسته خواهد شد.

کش مرورگر چیست

 

در صورت تمایل می توانید مقاله پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس به زبان اصلی  را از سایت فایرفاکس نیز مطالعه نمایید. اگر می خواهید آموزش بازیابی پسورد در مرورگرهای مختلف را در مطالعه کنید.

 

سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را درباره مقاله پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس در بخش دیدگاه مطرح نمایید؛ تا ما در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

3 روش پاک کردن کش در مرورگر فایرفاکس
5 امتیاز از 3 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
دریافت اپلیکیشن
×

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید