سرکه و کاربردهای شگفت انگیز آن در نظافت منزل

سرکه و کاربردهای شگفت انگیز آن در نظافت منزل

ارائه تمامی خدمات نظافت منزل فقط در تهران ، شیراز   02162829000 ☎ 02122880704 

ارائه تمامی خدمات نظافت منزل در تهران و شیراز

 

امروزه کاربرد سرکه در نظافت خانه و آشپزخانه ها در حال افزایش است، میدانیم که سرکه جزو اجزای جدانشدنی آشپزخانه ها می باشد. زمانی که حرف  از سرکه می شود بیشتر ذهن به سمت استفاده از آن در آشپزی و مصارف خوراکی کشیده میشود و کمتر کسی به سرکه و کابردهای شگفت انگیز آن در نظافت منزل فکر می کند.

در این مقاله میخواهیم منحصرا راجبه سرکه و کابردهای شگفت انگیز آن در نظافت منزل صحبت کنیم تا شمارا با کاربردهایی غیر از کاربرد خوراکی سرکه آشنا کنیم.

 

سرکه و کابردهای شگفت انگیز آن در نظافت منزل

 

سرکه و کاربردهای شگفت انگیز آن در نظافت منزل

 

همانطور که در بالا گفتیم سرکه تنها یک ماده ی خوراکی نیست و سرکه کاربرد های شگفت انگیز دیگری در نظافت منزل و بخصوص آشپزخانه را دارد که ما در اینجا به چند مورد از آن به طور اختصار اشاره می کنیم.

 

 سرکه ، جرم گیر قوی

 

جرم های ناشی از رسوبات آب در کتری، سماور و سایر وسایل را میتوانید با ترکیبی مساوی از سرکه سفید و آب از بین ببرید.

بعد از ترکیب سرکه و آب در کتری آنرا روی شعله قرار دهید و اجازه دهید تا به نقطه جوش برسد، حال مشاهده میکنید که رسوبات به راحتی جدا شده و داخل آب غوطه ور شده اند سپس اجازه دهید آب خنک شده  و سپس کتری را تمیز بشویید و آن را در فضای باز قرار داده و فرصت دهید تا بوی سرکه برود.

 

 

توجه نمایید که منظور از کاربرد سرکه در نظافت خانه و آشپزخانه ، سرکه سفید است و از سرکه بالزامیک و سیب جهت مصارف خوراکی استفاده می شود

 

 

 سرکه و جوش شیرین ، براق کننده و نرم کننده حوله و لباس

 

در آخرین مرحله شست و شوی لباس ها؛ هنگام آبکشی، یک فنجان سرکه در ماشین لباس شویی بریزید. سرکه علاوه بر اینکه آسیبی به لباس ها نمی رساند بلکه باعث تمیزی و براق شدن رنگ های روشن می شود.

برای شستو شوی حوله ها، در آخرین دور شست و شو  یک پیمانه سرکه در ماشین لباس شویی بریزید. سرکه علاوه بر نرمی و تاثیر نداشتن در جنس حوله موجب خوشبویی آن می شود.

همچنین با اضافه کردن نصف پیمانه از جوش شیرین به مایع لباس شویی میتوانیم شاهد سفید تر شدن و نرمی لباس ها باشیم.

 

 سرکه ، براق کننده و پاک کننده سطوح استیل

 

برای تمیز کردن و برق انداختن شیرهای حمام و دستشویی، یک دستمال آغشته به سرکه را محکم به سطوح مورد نظر بکشید سپس در پایان با یک دستمال دیگر آنها را خشک کنید.

برای تمیز کردن و خوشبو شدن سینک های ضد زنگ نیز میتوانید مقداری جوش شیرین روی سینک پاشیده و آن را بسایید، سپس آبکشی کنید.

 

 سرکه ، از بین بردن لکه از روی فرش

 

یکی دیگر از کاربردهای سرکه در مجموعه ی کاربرد سرکه در نظافت خانه و آشپزخانه میتوان به کاربرد سرکه برای از بین بردن لکه های مختلف از روی فرش بدون اینکه فرش آسیبی ببیند اشاره کرد، برای این کار میتوان سرکه ، صابون ، نمک و مقداری آب را با هم مخلوط کرد سپس با یک اسفنج یا دستمال آغشته به این محلول لکه ها را براحتی از بین برد.

 

 

سرکه و کابردهای شگفت انگیز آن در نظافت منزل

 

 

 سرکه و ترکیب آن با آب برای پاک کردن شیشه و مایکروویو

از ترکیب آب و سرکه سفید برای از بین بردن رسوب شیشه ها میتوان استفاده کرد،یک چهارم فنجان سرکه را در یک لیتر آب مخلوط کنید سپس محلول را روی شیشه اسپری کنید و با روزنامه آلودگی های سطح شیشه را پاک کنید.

برای از بین بردن بوی بد مایکروویو  و کنده شدن تکه های غذا میتوانید از مخلوط یک لیوان سرکه و آب استفاده کنید، یک ظرف ترکیبی از سرکه و آب را به مدت 5 دقیقه در مایکروویو قرار دهید بخارات حاصل از این محلول باعث کنده شده چربی ها و تکه های غذا در مایکروویو میشود بعد از خارج کردن محلول سطح داخلی مایکروویو را با دستمال نرم خوب تمیز کنید.

 

 

سرکه بعنوان پاک کننده طبیعی قوی ، علاوه بر صرفه جویی در هزینه نسبت به پاک کننده های شیمیایی نیز موجب ایجاد حساسیت و مشکل در کودکان ، سالمندان و افراد مبتلا به آسم نمی شود.

 

 

 از بین بردن جرم سنگ توالت و سرامیک

 

برای ازبین بردن جرم سنگ توالت اگر جرم گیر شیمیایی مانند جوهرنمک در دسترس ندارید می توانید از سرکه سفید استفاده کنید برای این کار سرکه را روی سنگ توالت بریزید و بگذارید در طول شب ، سرکه جرم و لکه ها را خیس کند سپس سیفون را بکشید و آن را بشویید.

همچنین برای تمیز کردن و براقیت کاشی و سرامیک می توان از مخلوط سرکه با آب گرم را استفاده کرد و بعد از شستن سرامیک با این محلول سطح آن را با یک دستمال خشک کنید.

 

 

اگرمایلید علاوه بر خدمات با کیفیت از تخفیفات ویژه خدمت از ما لذت ببرید پس به جمع دارندگان کد تخفیف بپیوندید?  

 

 

 کاربرد های دیگر سرکه

 

  1. جلوگیری از یخ زدگی شیشه اتومبیل، ترکیب آب و سرکه با نسبت سه به یک
  2. از بین بردن علف های هرز مخلوط آب و سرکه به میزان مساوی
  3.  استفاده از سرکه  برای پاک کردن آدامس و سایر مواد چسبنده به لباس
  4. سرکه جهت تمیز کردن DVD های خش دار
  5. برق انداختن مبلمان چوبی با یک دستمال آغشته به سرکه
  6. ترکیب سرکه با نمک برای از بین لکه های چربی از سطوح

 

 

یکی از مهم ترین کاربردهای سرکه جایگزینی آن به عنوان یک محلول خانگی بجای استفاده از  محلول های شیمیایی خطرناک جهت تمیزی و ضدعفونی کردن خانه برای خانم های باردار است. در واقع  میتوان گفت استفاده از سرکه یکی از  ترفندهای نظافت منزل در بارداری است.

 

سخن پایانی

همان طور که مشاهده کردید سرکه دارای کاربرد های فراوانیست که میتواند در تمیزی و نظافت منزل موثر باشداما از آن نمیتوان برای تمیزی کلیه سطوح و وسایل  استفاده کرد.

بطور مثال برای تمیز کردن صفحه تبلت و گوشی ها همچنین سنگ های گرانیت و مرمر نباید از سرکه استفاده کنیم.

 

 

 

سرکه و کاربردهای شگفت انگیز آن در نظافت منزل
5 امتیاز از 1 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
دریافت اپلیکیشن
×

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید