رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10

رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10

برای این که بخواهید  فایل های خود را در ویندوز رمز نگاری کنید، چه اقدامی انجام می دهید؟ آیا از نرم افزارهای رمزگذاری استفاده می کنید؟ اگر اطلاعات مهمی بر روی هاردیسک یا فلش مموری خود داشته باشید و پسورد را فراموش کنید و دسترسی غیر ممکن شود !!! چه خواهد شد؟؟؟  سیستم عامل ویندوز یک روش فوق العاده به نام Bitlocker Drive Encryption برای کاربران فراهم کرده است که می توانید روی فلش مموری و هاردیسک خود یک پسورد با رمز امنیتی فوق العاده قرار دهید، تا دسترسی به اطلاعات را به غیر از خودتان غیر ممکن کند .با مرکزش همراه باشید، تا رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10 و برطرف کردن ارور ALLOW BITLOCKER WITHOUT A COMPATIBALE TPM در هنگام فعال سازی آن پرداختیم.

قابلیت BitLocker  به صورت یک چیپ سخت افزاری بر روی مادربردهایی وارد بازار شده است که به نام Trusted Platform Module TPM وجود دارد . به کمک BitLocker  می تواند درایوهای خود را رمزگذاری کند تا این درایوها از دسترس دیگران خارج گردند. به این ترتیب می توان امنیت اطلاعات را افزایش داد. امکان BitLocker در ویندوز  ۷ و ۸ هم وجود دارد. اما در سیستم عامل ویندوز 10 کمی موضوع فرق  کرده  است.

نکته مهم رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10

  • دقت داشته باشید که در هنگام رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز 10 هیچ کار دیگری انجام نداده و در حین انجام رمز گذاری، فلش مموری را از روی دستگاه خارج نکنید، بدلیل اینکه در بیشتر مواقع فلش مموری می سوزد و دسترسی به اطلاعات غیر ممکن می شود.
  • در صورت فراموش کردن پسورد ، می توانید از فایلی که در حین انجام رمز گذاری در یکی از پارتیشن ها ذخیره کرده اید ، استفاده نمایید.
  • این قابلیت بر روی ویندوز XP وجود ندارد، اما شما می توانید بعد از رمز گذاری ، فلش مموری خود را در ویندوز XP باز کرده و با وارد کردن پسورد از اطلاعات خودتان استفاده کنید، اما  به هیچ وجه نمی توانید، اطلاعاتی به فلش مموری اضافه کنید .
  • پس از رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10 فایلی جدید به آن می افزایید . و اگر فایلی را از محیط رمز شده به محیطی دیگر کپی کنید ، آن را به صورت اتوماتیک فاقد رمز کرده اید.
  • اگر کاربری درایو محل نصب ویندوز را رمزگذاری نماید از آن پس برنامه BitLocker به صورت خودکار از زمان روشن شدن رایانه با چک کردن تمامی قسمت ها سیستم، اتفاقات مشکوک را رصد  می کند و آن را به کاربر اطلاع می دهد.
  • پس از رمزگذاری اطلاعات یک درایو شما می توانید به راحتی سیستم خود را روشن کرده و با یک بار  وارد کردن رمزعبور تا خاموش کردن رایانه از درایو خود استفاده کنید. در واقع این امکان سدی برای جلوگیری از نفوذ بیگانگان به سیستم شما است. و هکرها را مواجه با رمز عبور می نماید.

 رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10

 

1. از طریق منوی جستجو Bitlocker را تایپ کنید.رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10 - BitLocker در ویندوز10

 

2. پنجره تنظیمات  گزینه Turn On Bitlocker را انتخاب کنید . ممکن است با انتخاب این گزینه ارور Allow BitLocker without a compatibale TPM نمایش داده شود برای رفع این ارور به آخر مقاله رجوع کنید.

رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10 - BitLocker در ویندوز10

 

3. در قدم بعدی، شما پنجره‌ای با عنوان Choose how to unlock your drive at startup را مشاهده خواهید کرد. در این پنجره شما نحوه باز کردن قفل درایو را انتخاب می‌کنید؛ روش‌های متعددی وجود خواهد داشت که بستگی به نوع سیستم شما، این روش‌ها برایتان لیست خواهد شد.

گزینه دوم را انتخاب کرده و یک رمز عبور ثابت در هر دو کادر تایپ کنید . رمز عبور باید بیش از 8 کارکتر باشد.

رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10 - BitLocker در ویندوز10

4. در این پنجره  می توانید رمز عبورتان را از 4 طریق ذخیره کنید و به عنوان یک پشتیبان نگه داری نمایید .این Recovery Key برای این منظور استفاده می‌شود که اگر روزی پسورد اصلی را فراموش کردید و یا USB Drive که با آن قفل درایوها را باز می‌کردید را گم کرده‌اید، بتوانید با استفاده از این Recovery Key، دسترسی مجدد داشته باشید. ذخیره این Recovery Key می‌تواند به روش‌های گوناگونی انجام گیرد؛ می‌توانید آن را در یک فایل ذخیره کنید، آن را پرینت کنید، روی یک فلش مموری ذخیره کنید و یا آن را در فضای اکانت مایکروسافت خود نگهداری نمایید.

یکی از گزینه ها را انتخاب کنید. پسورد خود رابر روی یکی از پارتیشن ها ذخیره کنید.پیشنهاد ما به شما ذخیره کردن پسورد در چند پارتیشن می باشد .

رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10 - BitLocker در ویندوز10

 

5.بر روی کلید Next کلیک کنید . در این پنجره دو گزینه مشاهده می کنید . BitLocker بصورت خودکار فایل‌های جدیدی را که به درایو اضافه می‌شود را رمزنگاری خواهد کرد، اما شما باید انتخاب کنید که با فایل‌های فعلی موجود چه اتفاقی بیوفتد؛ شما می‌توانید از همان ابتدا تمام درایو را رمزنگاری کنید (همراه با فضای خالی) و یا تنها فایل‌های موجود را (فضای اشغالی) رمزنگاری کنید. در روش اول، زمان بیشتری را صرف رمزنگاری سپری خواهید کرد.

رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10 - BitLocker در ویندوز10

 

6. گزینه اول را انتخاب کرده و بر روی کلید Next کلیک کنید .در مرحله بعدی نیز بر روی کلید Next کلیک کنید تا سیستم ریست شود و عملیات رمز گذاری اطلاعات آغاز شود .هنگامی که BitLocker را برای رمزنگاری فایل‌های سیستمی خود استفاده کنید، از شما درخواست خواهد شد که سیستم خود را ریستارت کنید تا عملیات رمزنگاری صورت گیرد و پس از آن، با هر بار روشن شدن سیستم، از شما درخواست بازگشایی قفل را خواهد کرد؛ برای مثال، درصورتی که روش بازگشایی را وارد کردن یک Password انتخاب کرده‌اید، از شما همان را درخواست خواهد کرد.

رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10 - BitLocker در ویندوز10

 

رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10 - BitLocker در ویندوز10

 

در اینجا رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10 به اتمام رسید، در ادامه به برطرف کردن ارور ALLOW BITLOCKER WITHOUT A COMPATIBALE TPM در هنگام فعال سازی BitLocker ویندوز 10می پردازیم . با ما همراه باشید.

برطرف کردن ارور ALLOW BITLOCKER WITHOUT A COMPATIBALE TPM در هنگام فعال سازی BitLocker ویندوز 10

رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10 معمولاً نیازمند تراشه‌ی خاصی به نام Trusted Platform Module یا همان TMP  است. این تراشه معمولاً روی مادربورد کامپیوتر نصب شده است و BitLocker می‌تواند پسورد رمزگذاری را در این تراشه ذخیره نماید. بهتر است که پسورد روی درایو اصلی کامپیوتر نگه داشته نشود چون امنیت بالایی ندارد و تراشه‌ی TMP می‌تواند فضای سخت‌افزاری مطمئنی برای ذخیره‌ی چنین پسوردهایی به شما بدهد. به این ترتیب حتی اگر هکر بتواند به اطلاعات هارد کامپیوترتان دسترسی داشته باشد و پسورد را از داخل آن بخواند، نمی تواند به این تراشه سخت افزاری برای پیدا کردن پسورد دسترسی داشته باشد.

اما اگر کامپیوترتان تراشه‌ی TMP نداشته باشد، باز هم می‌توانید از قابلیت BitLocker استفاده کنید. در این حالت، وقتی که می‌خواهید بیت‌لاکر را برای یکی از درایوهایتان فعال کنید، سیستم ارور ALLOW BITLOCKER WITHOUT A   COMPATIBALE TPM  را می‌دهد که از ادمین کامپیوتر بخواهید این قابلیت را برای حالت بدون TMP فعال کند.

برای این کار در قسمت جستجوی استارت ویندوز،  کلمه Run  را تایپ کرده و آن را اجرا کنید، عبارت gpedit.msc را در آن نوشته و سپس ok کنید. یا مستقیم در منوی جستجو gpedit.msc  را تایپ کرده و بر روی کلید اینتر کلیک کنید. سپس به مسیر زیر بروید:

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > BitLocker Drive Encryption > Operating System Drives

رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10 - BitLocker در ویندوز10

وسط پنجره تنظیمات بر روی فایل  Require additional authentication at startup دابل-کلیک کرده و سپس Enabled را انتخاب کنید و چک باکس Allow BitLocker without a compatible TPM را فعال نمایید. بر روی OK کلیک کرده تا تنظیمات جدید ذخیره گردند.

رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10 - BitLocker در ویندوز10

بعد از برطرف کردن ارور ALLOW BITLOCKER WITHOUT A COMPATIBALE TPM در هنگام فعال سازی BitLocker در ویندوز10 می توانید از ویژگی BitLocker استفاده کنید .

در صورت داشتن هرگونه سوالی در باره ، رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10 و برطرف کردن ارور ALLOW BITLOCKER WITHOUT A COMPATIBALE TPM در هنگام فعال سازی می توانید در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

رمزگذاری روی فلش و درایو با BitLocker در ویندوز10
4.8 امتیاز از 23 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
دریافت اپلیکیشن
×

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید