نظافت اصولی آشپزخانه

نظافت اصولی آشپزخانه

ارائه تمامی خدمات نظافتی فقط در تهران و شیراز 

تماس با شماره سراسری ☎ 02162829000 

 

همانطورکه می دانید نظافت اصولی آشپزخانه از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که این محیط بسیار مستعد آلودگی است، بنابراین بصورت مستقیم با بهداشت خانواده در ارتباط است. در این مقاله سعی بر آن شده که نکاتی در جهت نظافت آشپزخانه شامل نظافت هود، تمیز کردن کاشی آشپزخانه و… یاد آور شویم.

با رعایت چند اصل بسیار مهم و در عین حال ساده می توان آشپزخانه را به محیطی تمیز و لذت بخش تبدیل کرد و به نظافت آشپزخانه اهمیت ویژه ای داد.

 

نظافت اصولی آشپزخانه

 

3 اصل داشتن آشپزخانه ای تمیز

 

 1. برنامه ای دقیق جهت نظافت اصولی آشپزخانه خود داشته باشید

 

داشتن یک برنامه نظافتی علاوه بر ایجاد نظم و تمیزی بیشتر در آشپزخانه موجب می شود تا کارهای سخت و زیاد روی هم انباشته نشود و از تمیزکردن های خسته کننده و یکباره پرهیز شود.

برای این منظور بهتر است برنامه ای مطابق زیر برای خود ترتیب دهید:

 

کارهای روزانه نظافت اصولی آشپزخانه

 

 •  سینک ظرفشویی را پس از شستن ظروف آبکشی کنید.
 •  هربار پس از پخت و پز روی گاز را با دستمال تمیز کنید.
 •  هر شب کف آشپزخانه را تی بکشید.

این کارهای ساده که در مجموع بیش از ده دقیقه وقت نخواهند گرفت تاثیر بسزایی در تمیزی و نظافت اصولی آشپزخانه خواهند داشت.

 

هر از چند گاهی اسکاچ ها، دستمال های پاک کننده، تی و سایر وسایلی که برای تمیز کردن آشپزخانه استفاده می کنید را تعویض کنید، زیرا این اقلام پس از مدتی محیط مناسبی جهت رشد باکتری و آلودگی ها می شوند. 

 

اعمال هفتگی مربوط به نظافت اصولی آشپزخانه

 

 •  کف آشپزخانه را با آب و مواد شوینده، تمیز و ضدعفونی کنید.
 •  سطح روی کابینت ها را با دستمال و ضد لک تمیز کنید.
 •  جا ظرفی را با آب گرم و مواد شوینده بشویید.
 •  ذرات گرد و غبار و چربی روی پریزها را با یک دستمال تمیز کنید.
 •  بصورت هفتگی فضای داخلی یخچال، مایکروویو، تستر و سایر قسمت ها را تمیز کنید.

 

نظافت اصولی آشپزخانه بصورت فصلی

 

 •  هر سه ماه یکبار فریزر را خالی و تمیز کنید.
 •  تمیز کردن کابینت هایی که وسایل روزانه و دم دستی خود را در آنها قرار داده اید.
 •  هود و هواکش بالای اجاق گاز را با دستمال و ضد لک تمیز کنید.

 

2. چیدمان صحیح و دسته بندی کردن وسایل آشپزخانه

 

از دیگر نکاتی که موجب نظم در خانه داری و نظافت آشپزخانه می شود استفاده صحیح از فضا و چیدمان اصولی وسایل در آشپزخانه است. برای این مضمون نکات کاربردی زیر را در نظر بگیرید:

tick روی کابینت ها و کانترها را با وسایل اضافی شلوغ نکنید. می توانید مایکروویو، تستر و چای ساز را روی کابینت قرار دهید اما اگر تمامی وسایل برقی و نه چندان ضروری خود را روی کابینت ها انباشته کنید، علاوه بر جلوه غیر زیبایی که به محیط آشپزخانه می دهد فضای کافی برای فعالیت را نیز محدود می کند.

tick  وسایل درون کابینت ها را دسته بندی کنید و هر چیز را در جای بخصوص قرار دهید. مثلا قابلمه ها را در یک طبقه و بشقاب ها را در طبقه دیگر قرار دهید. برای فویل ها، روکش ها، دستکش و سایر اقلام مورد نیاز مکان مناسبی اختصاص دهید. به این ترتیب علاوه بر نظم بیشتر هربار که نیاز به چیزی داشتید به سرعت می توانید آن را پیدا کنید.

tick  تفکیک کردن ظروف مهمان از ظروف دم دستی موجب می شود که در طول هفته تعداد مشخصی از کابینت ها را باز و بسته کنید.

tick برای ظروف دم دستی مکان مشخصی بیرون از کابینت ها اختصاص دهید تا نیاز نداشته باشید که دائم کابینت ها را باز و بسته کنید.

 

برای دریافت بهترین خدمات از نظافت منزل می توانید ایمیل خود را وارد کنید تا از تخفیفات با خبر شوید ?

 

 

3. چگونگی نظافت اصولی آشپزخانه(سینک، هود، کف آشپزخانه و…)

 

از آنجا که در طبخ اکثر مواد غذایی از روغن استفاده می کنید، تمامی سطوح آشپزخانه به طور طبیعی روغنی می شوند و با نشستن گرد و غبار بر این سطوح، بافت چربی شکل می گیرد. برای پاک کردن این چربی ها و سایر آلودگی های موجود در آشپزخانه می توانیم از شوینده های شیمیایی و یا مواد ضدعفونی کننده طبیعی استفاده کنیم.

با توجه به اینکه پاک کننده های شیمیایی حاوی مواد مضر بسیاری در فرمولاسیون خود می باشند در این مقاله سعی بر آن داریم که راه حل هایی طبیعی برای نظافت آشپزخانه ذکر کنیم.

 

پاک کننده ای طبیعی جهت زدودن چربی ها

 

سرکه سیب یک تمیز کننده طبیعی است که خاصیت ضدعفونی کننده ملایمی نیز دارد و از آنجا که پس از استفاده اثری از خود روی سطح باقی نمی گذارد، می توانید برای نظافت اصولی آشپزخانه از آن بهره ببرید.

برای این منظور مقدار یک چهارم لیوان سرکه را در یک لیوان آب حل نمایید سپس روی بدنه و سطح مورد نظر خود اسپری کرده و با دستمال خشک کنید. بوی سرکه به سرعت از بین می رود. در عین حال می توانید با اضافه نمودن عصاره گیاهان خوشبو به آن فضا را معطر کرده و لذت ببرید.

 

نظافت اصولی آشپزخانه

 

چربی زدایی از اجاق گاز، فر و مایکروویو، قابلمه ها و…

 

برای این منظور مقدار مساوی جوش شیرین و نمک را با مقدارکمی آب مخلوط کرده و با دستمال روی سطح اجاق گاز، فر و .. بکشید. بعضی لکه ها که به سختی به محل چسبیده اند نیاز به زمان بیشتری دارند. برای پاک کردن آنها مخلوطی خمیری از آب و جوش شیرین تهیه کنید و برای چند ساعت روی محل قرار دهید و سپس با دستمال به راحتی آن را پاک کنید.

برای پاک کردن غذاهای سوخته ای که به کف ظروف چسبیده اند آنها را با آب داغ خیس کنید و مقداری پودر جوش شیرین روی آن بمالید، پس از چند ساعت مشاهده می کنید که ظروف به راحتی پاک می شوند.

 

پاک کردن چربی هود آشپزخانه

 

برای پاک کردن هود ابتدا فیلتر آن را جدا کرده و سپس به کمک یک اسفنج خشک و شوینده مناسب و یا مخلوطی از جوش شیرین، آب و نمک، هود را تمیز کنید. برای شست و شو و تمیز کردن فیلتر هود از دستکش استفاده کنید و پس از تمیزکاری آن را دوباره وصل کنید.

 

در هنگام پاک کردن شیشه و آینه استفاده از روزنامه ضمن ارزان بودن آن، نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد.

 

چربی زدایی و تمیز کردن سینک ظرف شویی

 

به کمک مخلوط خمیری شکلی از نمک، جوش شیرین و آب می توانید چربی کف سینک را به سادگی پاک کنید. گاهی رسوب سفید آهکی به جا مانده از شست و شوی ظروف می تواند جلوه بدی به سینک استیل بدهد.

برای پاک کردن این رسوب می توانید خمیری از سرکه و نمک درست کرده و با آن رسوب را بسایید و یا یک لیموترش تازه را نصف کنید روی آن نمک بپاشید، این ترکیب خوشمزه در تمیز کردن رسوب آهکی و براق کردن سینک بسیار مفید و موثر خواهد بود.

 

تمیز کردن کاشی آشپزخانه

 

برای تمیز کردن کف آشپزخانه بهتر است که ابتدا با جارو دستی و یا جارو برقی خرده آشغال ها را جارو کرده و سپس با استفاده از یک تی دسته بلند کاشی و یا سرامیک را تمیز کنید. برای پاک کردن لکه های چربی، جرم و یا رسوبات آهکی روی کاشی یا سرامیک می توانید از مخلوط نمک به همراه سرکه یا آب لیمو استفاده کنید. از مواد ذکر شده یک ترکیب خمیری شکل درست کنید و به مدت نیم ساعت روی محل قرار دهید و سپس با آب بشویید.

 

نظافت اصولی آشپزخانه

 

تمیز و براق کردن ظروف چینی، لعابی و شیشه ای

 

لکه های به جا مانده از قهوه و چای و یا سایر لکه های موجود روی این ظروف را می توان به سادگی روش های قبل پاک کرد. به این صورت که ترکیب اثر بخش و خمیری شکل نمک به همراه آب لیمو و یا سرکه را روی سطح داخلی و یا خارجی ظرف مورد نظر بکشید و پس از یک ساعت سطح را بشویید.

برای آب کشی می توانید به آب مورد استفاده برای آب کشی کمی سرکه اضافه کنید، این کار ضمن خاصیت ضدعفونی کنندگی، موجب شفافیت بیشتر ظروف شیشه ای می شود.

 

بازکردن لوله ظرفشویی و پاک کردن آن

 

خرده آشغال ها، روغن و مواد چرب می تواند موجب گرفتگی لوله ها شده و دردسرهای زیادی برای ما ایجاد کند. به همین دلیل سعی کنید که از ریختن مواد مورد نظر در سینک خودداری نمایید. برای باز کردن لوله ظرفشویی، مخلوطی از نمک و جوش شیرین را به مقدار مساوی در سوراخ ظرف شویی بریزید و به دنبال آن مقداری سرکه اضافه کنید و پس از ده دقیقه یک کتری آب جوش در محل بریزید.

 

جمع بندی

 

در هنگام نظافت آشپزخانه آنچه مهم است نحوه درست تمیز کاری و تقسیم بندی مکان های آشپزخانه برای تمیزکاری است. رعایت نظافت اصولی آشپزخانه و توجه به نظافت هفتگی و فصلی روند تمیزکاری را تسریع می بخشد و زمان طولانی برای تمیزکاری آشپزخانه را کاهش می دهد.

 

شما می توانید برای درخواست نظافت آشپزخانه در شهر های گفته شده در بالا با شماره ی سراسری زیر تماس بگیرید 

  ☎ 02162829000  ☎

 

تعمیر کولر گازی در رشت

نظافت اصولی آشپزخانه
5 امتیاز از 2 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
دریافت اپلیکیشن
×

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید