دیوارکشی

 

ارائه خدمات دیوارکشی فقط در تهران، شیراز 

 

اراه خدمات دیوارکشی فقط در تهران، شیراز

دیوارکشی یا دیوارچینی به عمل جداسازی قسمتی از یک زمین ، خانه یا باغ از دیگر قسمت ها گویند. البته دیوار کاربردهای دیگری مثل تحمل وزن ساختمان را نیز دارد و می تواند انتقال دهنده بار ساختمان باشد. دیوارکشی به صورت سنتی و مدرن با توجه به کاربردش  انجام می شود.

دیوارکشی زمین ، دیوارکشی دور باغ ، دیوارکشی ویلا ، دیوارکشی ساختمان ، دیوار با بلوک ، دیوارکشی با سنگ و … در گروه خدماتی خدمت از ما کاملا اصولی انجام می شود.

 

👇در ادامه مطلب به بررسی انواع دیوارکشی و نکات آن می پردازیم.👇

 

انواع دیوارکشی از نظر نوع مصالح مصرفی

دیوارکشی

دیوار آجری و گلی ، دیوار سنگی ، دیوارهای بلوک سیمانی ، پنل ها ، درای وال

 

به صورت کلی اجرای دیوار خارجی یا داخلی ، دیوار محوطه هر نوع دیوار چینی را با توجه به پیشرفت علم صنعت ساختمان سازی می توان به دو دسته عمده تقسیم کرد، اجرا به صورت سنتی و اجرای مدرن.

 

دیوار کشی سنتی

 

1.دیوار گلی

همان طور که از اسم این نوع دیوار مشخص است، برای ساخت آن، گل خاصی به نام گل دای با آب مخلوط شده و ماده ملات مانندی درست می شود. به دلیل خیس بودن گل، ابتدا یک ردیف به قطر چهار سانتیمتر به طول مد نظر درست می کنیم وصبر کرده تا این ردیف خشک شود، سپس مجددا ردیف دوم بعدی را روی ردیف قبلی قرار داده و به همین شکل دیوار چینی را ادامه می دهیم.

 

2.دیوار آجری

دیوارکشی با استفاده از آجر ابتدایی ترین و ارزان ترین شیوه ساخت است. در صورتی که حین تخریب با اندکی دقت و حوصله بتوان آجرهای دیوار را به صورت سالم جدا کرد میتوان در دیوارچینی جدید از آن ها استفاده کرد. برای اجرای دیوارهای داخلی یا خارجی از آجر های فشاری یا سفالی استفاده می شد. وزن زیاد ساختمان و زمان بالای اجرای آن باعث شد تا به مرور زمان متریال و مواد مناسب تری جایگزین این نوع دیوارها شوند. اجرای این نمونه از دیوارها به این شکل بود که ملات سیمان را درست کرده و ردیف به ردیف ،یعنی یک لایه آجر و روی آن یک لایه ملات، دیوار را به اصطلاح چیده و به همین ترتیب تا بالا و ارتفاع مد نظر، این کار ادامه پیدا می کرد.

 

3. دیوارکشی با سنگ

دیوارهای سنگی بیشتر در مناطق کوهستانی یا در مسیر رودخانه های کم عمق (که فشار آب سنگ های کوهستان را به همراه می آورد)، ساخته می شود. از دیوارهای سنگی برای حصارکشی و ساخت دیوار در کنار جاده ها برای پیشگیری از ریزش و رانش کوه و همچنین در ساختمان های سنگی و بسیاری دیگر در شکل های گوناگون استفاده می شود.

 

معایب دیوار کشی سنتی

یکی از علت های مهمی که باعث شد دیوار های گلی و آجری جایگزین های دیگر پیدا کنند عایق صوت و حرارت نبودن آنها بود.

 

دیوارکشی مدرن

دیوارچینی مدرن بیشتر در قسمت های داخلی و نمای ساختمان به کار می رود . برای مثال می توان به دیوارهایی که با بلوک سیمانی و دیوار های کناف اشاره کرد. این نوع دیوارها اجرای راحتی دارند و بیشتر برای جداسازی فضا از آن ها استفاده می شود.

 

1. دیوار های پنل گچی

این دیوار ها دارای قطر 10 و 15 سانتی متری اند و از گچ سفید ساخته شده اند. این نوع دیوارها به علت مقاومت کمی که دارند، فقط برای جدا کردن فضای داخلی به کار می روند. دیوار چینی این نوع دیوارها به این شکل است که پنل های مربعی شکل گچی آماده و از پیش ساخته شده در کنار یکدیگر قرار می گیرند و کنار هم چفت می شوند.  پس از تثبیت دیوار، دوباره روی آنها گچ کشیده می شود و رنگ کاری می شود.

 

2. دیوارکشی بتنی

دیوارکشی زمین معمولا با بتن انجام می شود. این نوع دیوارها برای محوطه سازی و جدا کردن زمین ها یا در اسکلت بتنی برای انتقال بار ساختمان به کار رفته و اجرا می شوند. برای اجرای آن ابتدا آرماتوربندی و میلگرد ها طبق محاسبات اجرا شده، سپس قالب ها دور آنها نصب می شود و در نهایت این قالب ها از بتن یعنی مخلوط سیمان، شن و آب پر می شوند. بعد ازخشک شدن کامل بتن، قالب ها باز می شوند.

 

3. دیوارکشی با بلوک سیمانی

این نوع دیوارها از سیمان و ریز دانه های متفاوتی در اشکال و ابعاد مختلف درست شده اند. سازنده های این نمونه از دیوارها مزایای متفاوتی برای هر مدل و سبک از این دیوارها، بیان کرده اند. در بعضی از مدل ها، برای عایق صوتی و حرارتی بودن دیوار، در حین دیوار چینی از یونولیت در بین بافت های بلوکی استفاده شده و در بین لایه های دیوارها قرار می گیرد. این نوع دیوارها به دلیل سبک بودن، مقاومت، عایق بودن و هزینه مناسبی که دارند، امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

4. دیوارهای کناف

کناف لایه روکش دار گچی است . البته با توجه به نوع و محل اجرای آنها جنس متفاوتی دارند. مثلا نمونه ای از این دیوار سیمانی و ضد آب است و برای استفاده خارجی است. نمونه ی دیگر آن دارای یک سمت ضد آب برای حمام یا آشپزخانه  است و یا کاملا گچی است و نقش جدا کننده فضاها را بر عهده دارد. اجرای این نمونه از دیوارها کاری تخصصی تر نسبت به دیوارهای دیگر است.

اول زیرسازهای دیوار نصب می شود و سپس دیوار ها به صورت ورقه هایی روی این سازه نصب می شود. این نوع دیوار ها دارای هزینه بالاتری نسبت به دیوارهای دیگرند ولی در عین حال مزایای بیشتری نیز دارند. برای عایق صوتی و حرارتی کردن این دیوارها، در بین ورق های کناف، از پشم سنگ استفاده می شود.

 

انواع دیوارکشی از نظر کاربرد

 • دیوار خارجی
 • دیوار داخلی (پارتیشن)
 • دیوار باربر
 • دیوار کرسی چینی
 • دیوار حائل یا محافظ

 

دیوار خارجی ساختمان

دیوار بین فضای خارج و داخل ساختمان را دیوار خارجی می گویند. این دیوار ها ممکن است باربر و یا غیر باربر باشند ولی در هر صورت نباید ضخامت آن ها چنانچه با آجر ساخته می شوند کمتر از 25 سانتی متر باشد.

 

دیوار داخلی

به دیوارهای غیر باربر که صرفاً جنبه جداسازی فضا ها را دارد گفته می شود. ضخامت این دیوارها می تواند 5 و یا 11 سانتی متر باشد.

 

دیوار باربر

این نوع دیوار که دیوار های اصلی ساختمان های آجری می باشند جهت انتقال بار ساختمان به زمین استفاده می شوند. حداقل ضخامت این دیوارها 35 سانتی متر می باشد. دیوارکشی کاربردهای دیگری مثل تحمل وزن ساختمان را نیز بر عهده دارد.

به عبارت دیگر، دیوار می تواند انتقال دهنده بار ساختمان نیز باشد. به این دیوارها، دیوارهای بارور یا حمال می گویند، در مبحث اسکلت بتنی ساختمان ها به آنها دیوار برشی هم می گویند.

 

دیوار کرسی چینی

دیواری که بین دیوار اصلی و پی ساختمان قرار می گیرد را دیوار کرسی چینی می نامند.

 

دیوار حائل

این دیوار برای دو منظور ساخته می شود : دیوار محافظ عایق کاری (زیرزمین) و دیوار محافظ در برابر ریزش

 

نکات دیوارچینی 

 • بسته به طول و ارتفاع دیوار بستن شمشه و یا تیرهای عمودها برای چک کردن هر رگ از دیوار
 • استفاده از یک شمشه یا تیر صاف برای کار در هر رگ از کار
 • استفاده مناسب و به موقع از شاقول برای بررسی صاف بودن چند رگ از دیوار
 • استفاده از ملات مناسب و میزان سیمان و ماسه در آن
 • استفاده مناسب از گچ برای تسهیل در کار دیوارچینی
 • استفاده از پرسنل مجرب (بنا دیوارچینی و کارگر مناسب برای ساخت ملات درست)
 • آماده سازی مصالح پایه کار و لوازم معمول برعهده کارفرماست. تهیه ابزار آلات تخصصی بر عهده استادکار است.
 • عدم گونیا بودن دیوار سبب می شود در زمان کاشی کاری و گچ کاری، با مشکل مواجه شوید. علاوه بر آن خطر ریزش دیوار با کوچک ترین تکانی هم وجود دارد.

 

دیوارچینی

 

در محل دیوارکشی چه اقداماتی انجام دهیم ؟

محل دیوارکشی باید از هر گونه گیاه خالی باشد تا دیوار سست نشود. بهتر است به منظور عدم رویش گیاهان در پی دیوارچینی، پی دیوار را با خاک آهک پوشش دهید.

 

ریسمان کشی در دیوارچینی به چه منظور انجام می شود؟

به منظور اجرای دقیق دیوارچینی، برای بندهای افقی دیوارچینی از ریسمان در دو سر دیوار استفاده می‌کنند به صورتی که ریسمان به صورت کشیده و بدون قوس باشد و رج های دیوار را با آن تراز می‌ کنند.

 

اجرای دیوارکشی در کدام مرحله از ساختمان سازی صورت می گیرد؟

در مرحله سفت کاری ساختمان، بعد از ستون گذاری و پایان کف سازی کار دیوارچینی شروع می شود.

 

دیوارچینی در ارتفاع چگونه انجام می شود ؟

چنانچه کار شما در ارتفاعی باشد که نتوان از نردبان برای اجرای کار استفاده کرد، باید از داربست برای دسترسی استادکار و بنا استفاده کرد.

 

دیوارکشی

خدمت از ما آماده ارائه خدمات ساختمانی آنلاین مانند دیوارکشی ، بنایی ، سرامیک کاری ، کاشی کاری ، نصب کاغذ دیواری ، نقاشی ساختمان  می باشد.

 

دیوارکشی
5 امتیاز از 4 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
دریافت اپلیکیشن
×

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن، شماره خودتون رو وارد کنید